×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» ادیان، مذاهب و فرق »

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۲:۴۷

 50 بازدید

آيا عيد نوروز در دين اسلام تأییدشده است؟ به طور كلي اسلام در برخورد با آداب‌ورسوم اقوام و ملت‌ها، آن دسته از آداب‌ورسوم‌هایی كه خرافي نبوده و با شئون انساني ناسازگار نبوده را تأييد نموده است و تنها با آداب‌ورسوم‌هایی كه خرافي بوده يا با افكار نامناسب همراه بوده است را مردود شمرده است. در […]

آيا عيد نوروز در دين اسلام تأییدشده است؟

به طور كلي اسلام در برخورد با آداب‌ورسوم اقوام و ملت‌ها، آن دسته از آداب‌ورسوم‌هایی كه خرافي نبوده و با شئون انساني ناسازگار نبوده را تأييد نموده است و تنها با آداب‌ورسوم‌هایی كه خرافي بوده يا با افكار نامناسب همراه بوده است را مردود شمرده است. در مورد جشن نوروز نيز از آنجا كه اين جشن با آداب‌ورسوم خوبي همچون نظافت و پاكيزگي، لباس نو پوشيدن، هديه دادن، صله‌رحم، تفكر و تدبر در آفرينش و… همراه است مورد تأييد اسلام قرارگرفته است. به‌گونه‌ای كه هم‌زمان‌ با ظهور اسلام،‌ بسياري‌ از سنن‌ غلط‌ همانند آتش‌پرستی‌ و منع‌ دفن‌ مردگان‌ از بين‌ رفت‌ ولي‌ نوروز به‌عنوان‌ يك‌ جشن‌ ملي‌ باقي‌ ماند. حتي‌ پيشوايان‌ ديني‌ آن‌ را حياتي‌ دوباره‌ بخشيدند و آن را به‌ دعا و نيايش‌ آراستند. دكتر شريعتي‌ دراین‌باره‌ مي‌گويد: اسلام، نوروز را جلاي‌ بيشتري‌ داد، شيرازه‌ بست‌ و آن‌ را با پشتوانه‌ای‌ استوار از خطر زوال‌ در دوران‌ مسلماني‌ ايرانيان‌ مصون‌ داشت… نوروز كه‌ با جان‌ مليت‌ زنده‌ بود، روح‌ مذهب‌ نيز گرفت. جالب اينكه ايرانيان نيز زماني كه با زیبایی‌های اسلام آشنا شدند باجان و دل آن را پذيرفتند و خدمات ارزشمندي را به اسلام انجام دادند.

 

نوروز در روايات اسلامي

معلي بن خنيس می‌گوید: روز نوروز بر امام صادق علیه‌السلام وارد شدم به من فرمودند: آيا اين روز را می‌شناسی؟ گفتم اين روزي است كه ايرانيان آن را بزرگ می‌دارند و به يكديگر هديه می‌دهند. حضرت فرمودند: سوگند به آن خانه كهن كه در مكه است، اين روز يك ريشه كهن دارد كه برايت بازگو می‌کنم تا آن را دريابي. اي معلي، روز نوروز روزي است كه خداوند از بندگان خود پيمان گرفت كه او را بپرستند و او را شريكي نگيرند و به پيامبران و راهنمايان او بگروند. همان روزي است كه آفتاب در آن طلوع كرد و بادها وزيدن گرفت و زمين در آن شكوفا و درخشان شد.

هيچ نوروزي نيست مگر این‌که ما در آن روز منتظر فرج هستيم، زيرا نوروز از روزهاي ما و شيعيان ماست. ايرانيان آن را حفظ كردند و شما آن را از دست نهاديد.[۱]

در مفاتیح‌الجنان‌ از قول‌ امام‌ صادق علیه‌السلام آمده‌ است: چون‌ نوروز شد، غسل‌ كن‌ و پاکیزه‌ترین‌ جامه‌هاي‌ خود را خوشبو گردان‌ و در آن‌ روز، روزه‌ بدار و چون‌ از نماز پيشين‌ فارغ‌ شدي، چهار ركعت‌ نماز بگذار و بعد از نماز، سجده‌ شكر به‌جای‌ آور.[۲]

بنابراين هرچند جشن نوروز، جشني باستاني ما ايرانيان است اما به دليل هماهنگي آن با اسلام، موردپذیرش آن قرارگرفته است و به دليل جايگاه مذهب در نزد ايرانيان، آموزه‌های زيباي آن نيز در اين جشن واردشده است مگر نه اينكه ايرانيان سال نوي خود را با دعا و نيايش آغاز می‌نمودند، دعاي يا مقلب‌القلوب و الابصار … صرف‌نظر از هر آیین و مذهب و قوميتي خاص، دل‌های انسان‌ها را به كسي كه گرداننده و متحول كننده قلب‌هاست توجه داده و جان‌ها را متوجه كسي كه تدبير عالم به دست اوست نموده و از چنين موجودي تقاضاي تحول احوال به بهترين حال می‌شود. به‌راستی می‌توان دعا و نيايشي کامل‌تر و جامع‌تر از اين نيايش يافت؟

فصل بهار و زنده شدن دوباره طبيعت يك امر تكويني و نشانه‌ای از قدرت خداوند است كه پس از دوره خزان و مرگ طبيعت خداوند به آن جان و حياتي دوباره بخشيده و عظمت و قدرت خويش را در آن به نمايش گذارده است «اعْلَمُوا أَنَّ اللهَ يُحْيِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها»[۳]  و چنين موجودي شايسته پرستش وستايش است و در هنگام تحويل سال از چنين موجودي درخواست تحول به بهترين حالات می‌شود.

ازاین‌رو شايسته است ايرانيان كه بهترين زمان را براي جشن انتخاب نموده‌اند، بهترين و کامل‌ترین نیایش‌ها را برگزينند كه شايسته آنان باشد و دعاي يا مقلب القلوب و الابصار … زيباترين جلوه‌ها را ترسيم نموده و بهترين درخواست را از خداوند مطرح نموده است.

 


پی‌نوشت‌ها:

[۱] ميزان الحكمه، ج ۹، ص ۴۲۰۲-۴۲۰۳

[۲] مفاتیح‌الجنان، ص ۵۹۸-۵۹۹

[۳] سوره حديد، آيه ۱۷

 

منبع: پرسمان


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : ادیان، مذاهب و فرق

دیدگاه بسته شده است.