راه شناخت خواستگار

چگونه خواستگارم را بشناسم؟

پرسش: دختری ۱۹ ساله هستم. خواستگاری ۲۰ ساله دارم كه طلبه هست. خودم هم طلبه هستم. با توجه به سن ایشون نمیدونم كه آیا مسئولیت پذیر هست یاخیر؟ می خواستم بدونم از چه طریقی یا سوالی این موضوع را بفهمم؟ تشكر.

* * * * * *

پاسخ: پرسشگر گرامی، خوشحالیم كه مخاطبان فهمیده ای چون شما داریم. مهم ترین ملاك ازدواج كفویت است یعنی دختر و پسر در اموری مثل ایمان و اعتقادات، فرهنگ و آداب و رسوم، توقّعات از زندگی، نوع نگاه به زندگی، ویژگی های اخلاقی، وضعیت خانوادگی، سن، تحصیلات، اقتصاد، هوش، زیبایی كفو و همتای هم باشند و تفاوت زیادی با هم نداشته باشند. تاكید می كنیم كه فاصله كم اشكال ندارد و قرار نیست كسی دقیقا مثل شما باشد و هیچ كس به صددرصد ملاك هایش در ازدواج نمی رسد بلكه ۶۰ تا ۷۰ درصد توافق در ازدواج خوب است.

برای پی بردن به شناخت واقعی خواستگارتان و نوع شخصیت و تفكرات وی، میزان تقید و پایبندی وی به مسائل دینی باید بدانید این مسئله تابع متغیرهای گوناگونی است و نمی توان به سهولت و با یك نگاه و یا صحبت‌های معمولی، به این مهم دست یافت؛ به همین خاطر گاهی برخی شناخت‌ها تنها از طریق اجرای آزمون‌های روان‌شناختی و نیز تحقیق از افراد آگاه به دست می‌آید و بخش اندكی هم به صحبت‌های دونفره اختصاص دارد. معمولاً سه روش برای شناخت همسر و تشخیص ملاك‌ها و معیارهای ازدواج وجود دارد كه عبارتنداز:

الف) تحقیق از افراد آگاه = ۵۰ ٪

ب) آزمون‌های روان‌شناختی = ۳۰ ٪

ج) گفت‌ و گو‌های دختر و پسر در جلسات خواستگاری = ۲۰ ٪

همان طور كه می‌بینید بیشترین سهم شناخت را تحقیق از افراد آگاه به خود اختصاص داده است. تحقیق، پرس و جو و بررسی ویژگی‌های فكری، اخلاقی، شخصیتی و رفتاری و جایگاه، موقعیت و شرایط خانوادگی فرد مورد نظر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و شما را در تصمیم‌گیری نهایی كمك خواهد نمود. البته همان گونه كه نباید بدون دلیل و شناخت كافی، كسی را به عنوان همسر پذیرفت، نباید هم بدون دلیل و شناخت كافی، او را رد كرد. راه‌های تحقیق عبارتند از:

۱- تحقیق و بررسی از خانواده و چگونگی روابط خانوادگی و فامیلی. چون هر فردی تحت تأثیر محیط خانواده به دنیا آمده و رشد كرده است و از آن فضای فرهنگی و اجتماعی تأثیر پذیر بوده و هست.

۲- تحقیق و شناسایی دوستان و نزدیكان و رفقای صمیمی در محل زندگی و سكونت، محل درس و محل كار.

۳- گفتگوی مستقیم (ولی تحت نظارت خانواده های دو طرف) با یكدیگر و اطلاع یافتن از نقطه نظرات همدیگر درباره مسائل مختلف و آنچه در آینده می تواند در زندگی مشترك تان تأثیرگذار باشد و كسب اطلاع از میزان اهتمام وی نسبت به ملاك ها و معیارهای معرفی شده.

بنابراین برخی اطلاعات را می توان در غیر از جلسه مشترك بدست آورد. در عین حال آنچه مهم است در چنین جلساتی موضوعات ومسائل را طرح كرد و از یكدیگر بپرسید و از ویژگی های یكدیگر اطلاع بیشتری پیدا كرد.

در مورد مسئولیت پذیری شما مثل دیگر اموری كه باید در مورد خواستگاری اطلاعات كسب كنید از دو روش تحقیق و سوالات جلسه خواستگاری می تواند كسب اطلاع كنید. یكی از شرایط و مقدّمات ازدواج مسئولیت پذیری می باشد یعنی اینكه فرد بداند كه با ازدواج متكفّل اداره یك زندگی می گردد و اوست كه باید این زندگی را اداره كند و یك یا چند نفر را سرپرستی كند. او باید مایحتاج مادّی و معنوی خانواده را تامین كند و در این راه، باید به خود تكیه كند. البته اطرافیان مثلا والدین نیز ممكن است كمك هایی را داشته باشند ولی او باید به خود تكیه كند و به دیگران امیدوار نباشد و همّت كار داشته باشد. فردی كه ازدواج می كند نباید اهل رفیق بازی و تفریحات دوران مجردی باشد و عملا زندگی خود را با همسرش تقسیم كند و در شاد و غم همسرش، شریك شود. این یعنی مسئولیت پذیری. ولی برخی هستند كه بعد از ازدواج همّت كار ندارند و از نظر مادی محتاج دیگران هستند. همچنین ممكن است مقید به خانواده نباشند، شب ها دیر به خانه بیایند، سركار نروند یا در كارهای منزل كه همسرشان به تنهایی توان انجام آنها را ندارد، كمك نكنند. در مورد مسئولیت پذیری شما باید راجع به سبك زندگی فعلی او تحقیق كنید اگر او اهل كار و تلاش باشد و همت كار داشته باشد و در حال حاضر اهل رفیق بازی نباشد به نظر می رسد كه انسان مسئولیت پذیری باشد. افراد مسئولیت پذیر در زندگی مشترك معمولا در زندگی فردی شان نیز افرادی مسئول و با همت هستند. شما می توانید در این باره از اهل محل شان تحقیق كنید. همچنین می توانید سوالاتی در این زمینه در جلسات خواستگاری از او بپرسید؛مثلا شغلش، تحصیلاتش، وظایف دوستی و خانوادگی كه به گردن داشته و….. یعنی ما نمی پرسیم آیا شما مسئولیت پذیرید یا نه ، ما سئوالات دقیقی را نسبت به زندگی قبلی فرد طرح می كنیم كه در صددیم كه آیا فرد مسئولیت پذیر بوده است یا نه؟

مثلا:

شما در چه تاریخی سرباز شدید، كی به سربازی رفتید؟ آیا غیبت هم داشتید؟

آیا در انجام كارها در خانواده با پدر و مادرتان مشاجراتی داشتید، آیا آنها كارهایی را به زور از شما می خواستند؟

رفتار همكارانتان با شما چگونه است؟ (معمولا افرادی كه با خانواده و همكار و…، دیگران مشاجره دارند و ناسازگارند كسانی هستند كه نسبت به انجام وظایف و مسئولیت های خود كوتاهی می كنند)

پرسشگر محترم، انتخاب عاقلانه قبل از ازدواج و محبت عاشقانه پس از ازدواج، سازنده كانونی است كه موفقیت‌های دنیوی شما را به سعادت اخروی خواهد رساند.

باز هم با ما سخن بگویید.

منبع: پرسمان   http://porsemani.ir