×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» مشاوره ازدواج » من هیچ جوره شرایط ازدواج دائم را ندارم پس چه جوری باید خودم را از لحاظ جنسی ارضا كنم؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۰۳ - ۵:۲۰

 108 بازدید

من هیچ جوره شرایط ازدواج دائم را ندارم پس چه جوری باید خودم را از لحاظ جنسی ارضا كنم؟

من الان جوونیم 23 ساله، دانشجو، با كلی حرامات و بایدها و نبایدها از شما فقط درخواست دارم به این سوال من پاسخ بدهید كه آیا من دارای شرایط ازدواج موقت هستم یا خیر؟

من هیچ جوره شرایط ازدواج دائم را ندارم پس چه جوری باید خودم را از لحاظ جنسی ارضا كنم؟

پرسش: من اكثر سوالها در مورد صیغه رو خوندم یك چیزی توی همه جواب ها یكسان بود اونم این جمله: ما شما را اول به ازدواج دائم توصیه می‌كنیم. آخه بنده كه هیچ جوره شرایط ازدواج دائم را ندارم پس چه جوری باید خودم را از لحاظ جنسی ارضا كنم؟.. ما نمی‌تونیم كه با كسی ازدواج دائم كنیم ولی فقط از لحاظ جنسی ازش بهره ببریم … من الان جوونیم ۲۳ ساله، دانشجو، با كلی حرامات و بایدها و نبایدها از شما فقط درخواست دارم به این سوال من پاسخ بدهید كه آیا من دارای شرایط ازدواج موقت هستم یا خیر؟

 

پاسخ: با سلام و عرض ارادت خدمت شما پرسشگر گرامی از اینكه با ما در ارتباط هستید خرسندیم و امیدواریم كه ارتباط شما با این مركز تداوم داشته باشد.

همان طور كه می دانید، دین اسلام كامل، پویا و جامع است و به همین دلیل باید براى همه شرایط و در هر عصر و مكانى پاسخ‏گو باشد. از ویژگى‏‌هاى شریعت اسلامى و نظام حقوقى برخاسته از آن، آرمان خواهى، كمال گرایى و در عین حال واقع‏‌گرایى است. به همین جهت دستورالعمل‏‌ها و احكام آن، براى قشر خاصى نیست. هم براى انسان‏هاى آرمان‏گرا نسخه عمل دارد و هم براى انسان‏هایى كه در سطح ضعیف اخلاق و تقوا قرار دارند، اسلام همه را در قله ندیده است تا كسانى كه در دامنه مانده‏‌اند، از این سفره مبارك آسمانى و شریعت الهى وامانده باشند. اسلام به عنوان دینى واقع‏‌گرا و آرمان‏‌خواه، شریعت اعتدال ‏گرا نیز هست؛ لذا نه رهبانیت را تجویز مى‏‌كند و نه كمونیسم جنسى را؛ بلكه اساسى‌‏ترین راه حل را ازدواج دائم و تشكیل كانون گرم خانواده مى‏‌داند كه در تعالیم دینى، ازدواج محبوب‏ترین بنیاد الهى دانسته شده است: «قال رسول‌‏اللَّه (صلى الله علیه وآله): لَمْ یرسِلَنى اللَّهُ تَعالى بِالرهبانیةِ ولكن بَعَثنى بالحَنَفیةِ السهلةِ السمحة… فَمَن اَحبّ فطرتى فَلْیتَسَنَّن بسنتى و مِن سنتى النكاح» ( فروع كافى، ج ۵، ص ۴۹۴ ) «خداوند متعال مرا به رهبانیت نفرستاد، بلكه بر اساس دین یكتاپرستى كه آسان‏گیر و با گذشت و بزرگوارى است برانگیخت… پس هر كس كه فطرت و آئین ما را دوست دارد باید بر سنت من الگوگیرى كند و از جمله سنت و آئین من ازدواج است». اگر ازدواج دائم ممكن نشد و بلوغ جنسى به بحران مى‏‌انجامید، راه حل اضطرارى به عنوان ازدواج موقت را مقرر نموده است. مشكل آنجاست كه ما در زمینه ازدواج و كنترل غریزه جنسی توسط جوانان دچار معضل شده‏‌ایم؛ زیرا فضاى فرهنگى و اخلاقى جامعه، به دلایل مختلف – از جمله جوان بودن جامعه، گسترش بى‏‌حد و مرز آزادى‏‌ها، تهاجم فرهنگى، غفلت مسئولان از جوانان و مشكلات آنان و خلاصه ناامن بودن و تا حدى رواج ابتذال – عفاف و پاكدامنى را به امتحانى سخت مبدل ساخته است. و متأسفانه تكنولوژى مدرن – اعم از اینترنت، ماهواره، موبایل و رسانه‌‏ها – نیز ابزارى شیطانى شده‌‏اند كه به بلوغ زودرس دامن مى‌‏زنند. از سوى دیگر ازدواج – كه در تعالیم قرآنى و نبوى با آسان‏ترین شیوه‏‌ها و به دور از تشریفات صورت مى‏‌گرفت و یك پیمان مقدس بین زن و شوهر بود – متأسفانه با تشریفات فراوان و چشم و هم‏‌چشمى، به صورت یك قرارداد و متأسفانه خیابانى و به دور از آگاهى و آینده‏‌نگرى صورت مى‏‌گیرد و به همین دلیل بسیارى از آنها به جدایى و طلاق مى‏‌انجامد. چه قدر از جوانانى كه به خاطر مهریه زیاد دختران، نمى‏‌توانند ازدواج كنند و یا حتى قدمى پیش نهند، چون وضعیت پسران جوانى را ملاحظه مى‏‌كنند كه به دلیل مهریه سنگین، (به تعداد تاریخ تولد دختران) قبل از تشكیل خانواده و سامان‏‌یابى عاطفى و جنسى، جز احساس مسئولیت سنگین و پرداخت هزینه‌‏هاى تشریفاتى فراوان، بهره‌‏اى از ازدواج نبرده‌‏اند! پسران و دختران زیادى هستند كه گرفتار ذهنیات و اوهام چشم و هم‏چشمى دوستان و خویشاوندان، در مسئله جهیزیه، وا مانده‌‏اند! این در حالى است كه رسول گرامى اسلام(صلى الله علیه وآله) فرمود: «اَفضلُ نساءِ اُمَّتى اَصبحْنَ وَجهاً و اَقلَّهن مَهراً»( وسائل الشیعه، ج ۱۵، ص ۱۰ و ج ۱۴، ص ۷۸)«بهترین زنان امت من، آنان هستند كه سفیدروترند، در حالى كه مهریه آنان اندك است».

برخى جوانان نیز دچار توهّمات شده‏‌اند و زندگى تجملاتى و آماده از هر جهت را در همان شروع زندگى خواهانند و چون فعلاً موجود نیست، از ازدواج هم خوددارى مى‏‌كنند، در حالى كه غرایز جوانى، این توهّمات سرش نمى‏‌شود و اگر از راه مشروع نشد، از راه دیگر… عفاف هم یك بحث آرمانى است كه در اوج شهوت براى همگان میسور نیست. پس چه مصیبتى در انتظار جوانان است تا آنان را به هلاكت معنوى یا مادى اندازد؟!نباید توقع داشته باشیم در همان اوان زندگى همه چیز را داشته باشیم. آیا نمى‌‏توان چند سال اول را در كنار پدر یا مادر بسر برد؟ هرچند این امر سخت است، ولى با اندكى تحمل و مدارا امكان‏پذیر است. اگر ازدواج نكردیم و به گناه افتادیم و مستحق آتش قهر خدا شدیم، باید بدانیم گرفتار آتش عذابى خواهیم بود كه بسیار سخت‏‌تر و تحمل آن بسیار ناگوارتر است! و این چه بدبختى بزرگى است؟!

پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله): «مِن بَركةِ المَرأةِ خِفّةُ مؤنتها و مِن شُومها شِدّةُ مؤنتها» ( وسائل الشیعه، ج ۱۵، ص ۱۱) «یكى از نشانه‏‌هاى بركت زن، سبك بودن هزینه زندگى او است و از نشانه‏‌هاى بدقدمى زن، آن است كه هزینه زندگى او یا هزینه ازدواجش، سنگین باشد». آیا این همه تشویق‏‌ها و تأكیدهاى پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله) در ازدواج آسان و بدون تشریفات نباید مورد توجه قرار بگیرد؟! در دوران صدر اسلام گاهى تعلیم چند آیه قرآن به عنوان مهریه پذیرفته مى‌‏شد و زندگى همراه با خوشى و ایمان شروع مى‏شد. جامعه ما به خود آید و در پرتو این فرهنگ نورانى، معضلات خود را حل كند.در فرهنگ اسلامى، آن قدر حفظ عفاف و دورى از گناه و بهره‌‏مندى از لطف الهى، مهم است كه مسلمانان همه سنت‏‌هاى غلط و همه توهمات را به كنار گذاشته و حتى در جبهه جنگ ازدواج مى‏‌كردند؛ چنان كه در منطقه جنگى یكى از رزمندگان اسلام به نام خالدبن سعید ازدواج كرد. طبقات ابن سعد، ج ۴، ص ۷۱ (جنگ اجنادین در سرزمین شام).

چه خوش سروده است شاعر كه:

به دخترها دارم نصیحت

كه مى‌‏باشد پیغمبر را وصیت‏

كه از داماد، سیم و زر نخواهید

به غیر از پاكى گوهر نخواهید

بپرس از او كه از ایمان چه دارى؟

نه از سیم و زر و بستان چه دارى؟

اگر داماد با تقوا و دین است‏

مخور غم زان كه دلسوز و امین است

‏آری با كمی قناعت و پشت پا زدن به آداب و رسوم دست و پا گیر ، مشكلات ازدواج، حل خواهد شد، اگر قرار باشد به دلیل مشكل پسندى، كمبودهاى مادى، آزادى از قید و بند خانواده! عذر ادامه تحصیل، تعصب‏‌هاى غلط مانند وجود خواهر یا برادر بزرگ‏تر و… به گناه بیفتیم و دامن خود را آلوده كنیم و از سعادت دنیا و آخرت محروم بمانیم، كدام منطق و عقلانیت این بهانه را مى‌‏پذیرد شایسته نیست با این عذرهاى واهى و بهانه‏‌هاى نادرست نشاط و جوانى و پاكدامنى و عفاف خود را مخدوش كنیم. بسیارى از این مشكلات مصنوعى است و برخى از آن‏ها واقعى است؛ اما به دلیل اهمیت حفظ عفاف و نشاط در سایه ازدواج، باید بر آنها فایق آییم.

با ذكر مطالب بالا در قالب ذكر مواردی به بررسی سوال شما می پردازیم:

۱- انسان در زندگی خود با محدودیت های فراوانی روبرو هستند به گونه ای كه نمی توانند به تمام خواسته های خود جامه عمل بپوشانند. باید بیاموزیم كه، هر چه مى‏‌خواهیم، نمى‏‌توانیم در این دنیاى مادى – كه آمیخته با محدودیت است – به دست آوریم! یكی از این محدودیت ها در جامه ما ازدواج موقت می باشد كه متاسفانه از لحاظ فرهنگی هنوز در جامعه ما جایگاه خود را پیدا نكرده است، بنابراین شما نیز خواسته های خود را باید بر اساس عرف جامعه تنظیم كنید.

۲- پرسشگر گرامی می خواهم دوباره سوال شما را با خودتان مطرح كنم. چنانچه جوانی چنین سوالی را با شما مطرح می كرد، چه جوابی به او می دادید؟ او را به گناه كردن ترغیب می كردید؟ با او همدردی می كردید؟ او را دل داری می دادید؟ و یا اصلا مشكل او را غیر قابل حل می دانستید و از می خواستید تا بی دلیل دلخوش نباشد؟ كدام راه حل را به او پیشنهاد می كردید؟ به نظر شما راه حل ما كدام یك از این موارد است؟ الان از شما می خواهم تا لحظه ای از پای كامپیوتر بلند شوید و با خود تامل كنید و راه حل پیشنهادی خود را در كاغذی یادداشت كنید و بعد از آن با دقت این پاسخ را مطالعه كنید.

۳- پرسشگر گرامی ما به صورت دقیق از شرایط زندگی و وی‍ژگی های شخصیتی شما آگاهی كافی نداریم، شما باید با بررسی شرایط خود و آگاهی از آسیب های ازدواج موقت به صورت دقیق بررسی كنید كه آیا می توانید این آسیب ها را بر طرف كنید و آن را به صورت كامل كنترل كنید كه در اینصورت ازدواج موقت شما هیچ اشكالی ندارد در غیر اینصورت باید مقدمات ازدواج دائم خود را فراهم كنید و تا زمانی كه شرایط ازدواج برای شما فراهم می شود، غریزه جنسی خود را كنترل كنید.

۴- كوران مشكلات:

زمانی كه با مشكلات زیادی در زندگی روبرو می شوید و استرس های روانی شما را تحت فشار قرار داده است، درآن زمان كه احساس می كنید تمام درها به روی شما بسته است و خود را در تنگنا می بینید، در چنین موقعیتی با شنیدن صدای اذان به یاد چه چیزی می افتید؟ به یاد خدا! آری در كنار تمام این سختی ها خدایی وجود دارد كه از رگ گردن به ما نزدیك تر و از مادر نسبت به ما مهربان تر. اكنون یك سوال، آیا با چنین خدایی جای ناامیدی برای من و شما باقی می ماند. پس باور كنیم كه مشكلات بزرگ در برابر خدای بزرگ، كوچك و كوچكتر می شوند. پس شما با اتكا و توكل بر خداوند می توانید بر مشكلات ازدواج خود غلبه كنید.

۵- انسان و قدرت خواستن:

اگر بخواهید می توانید بر تمام مشكلات زندگی خود غلبه كنید. درست است، تكرار می كنم: اگر بخواهید می توانید بر تمام مشكلات زندگی خود غلبه كنید، پس تا زمانی كه نخواسته اید از دست هیچ كس كاری برای شما ساخته نیست، پس برای غلبه بر مشكل خود فقط یك چیز لازم است آن هم خواستن شما.

۶- یك مشكل گاهی چند راه حل دارد:

شاید تصور شما از فراهم كردن مقدمات ازدواج این است كه تنها یك راه برای این كار وجود دارد و آن هم راهی كه به طور مرسوم مردم جامعه ما به آن پایبند هستند اما باید بگویم برای ازدواج راه های مختلفی وجود دارد كه در زیر به برخی از آن اشاره می شود (شما می توانید در یافتن سایر راه حل ها به من كمك كنید):

– می توانید با دختری ازدواج كنید و زمان دوران عقد را بیش از حد معمول طولانی كنید تا امكان ازدواج با فرد مورد نظر برای شما فراهم آید.

– تا زمانی كه توانایی اداره كردن خانواده را به صورت مستقیم ندارید بهتر است نزد خانواده خود باشید و در كنار آنان از حمایت مادی و معنوی خانواده خود شما را در مواجهه با مشكلات زندگی یاری دهند.

– تا زمانی كه به شغل دائمی پیدا نكرده اید،‌ به صورت پاره وقت مشغول به كار شوید.

– هزینه های مقدمات ازدواج (مانند مرسم عقد و عروسی) را برای فراهم كردن امكانات زندگی مشترك صرف كنید.

– با توجه به اینكه در صدد انجام وظیفه خود هستید، بدون شك یاری خداند در انتظار شماست.

– سعی كنید زندگی خود را بر پایه قناعت و ساده زیستی پایه گذاری كنید.

۷- پرسشگر گرامی مشكلات متعدد در پیش روی جوانان مجرد نمی تواند دلیلی برای ارتكاب به گناه باشند. همانطور كه خود شما هم حتما در اطراف خود مشاهده كرده اید هستند جوانانی كه با یاری خدا و اتكاء بر قدرت اراده توانسته اند غریزه جنسی خود را كنترل كنند، شما هم می توانید یكی از آنان باشید به شرطی كه با تمام وجود این امر را بخواهید.

نویسنده:محمد صادق آقاجانی

منبع: پرسمان   http://porsemani.ir


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : مشاوره ازدواج

دیدگاه بسته شده است.