نامزد چشم چران

نامزدم به همه زنها نگاه میکنه

پرسش: باسلام سوال داشتم از حضورتون. به تازگی عقد کردم من همسری دارم كه به همه زن‌ها با دقت خاصی نگاه می كنه همه تیپشون رو ورانداز می‌كنه. من حس بدی بهم دست میده… شاید حساسیت از منه اما خیلی با دقت نگاه می‌كنه. من چیكار باید بكنم؟

* * * * * * *

پاسخ: از اینكه تا این حد در مورد سلامت ایمانی همسر خود احساس مسئولیت می‌كنید، جای بسی خوشحالی است، امیدواریم در پرتو عنایات ائمه معصومین علیهم‌السلام زندگی پرمعنویتی در كنار شوهر گرامیتان تجربه نمایید.

با مطالعه متن ارسالی شما به نظرم رسید اولین نكته‌ای كه شایسته است شما را به رعایت آن آگاهی دهم آن است كه به دور از هرگونه حساسیتی نسبت به همسرتان به وی مدّتی فرصت دهید؛ زیرا مطلبی كه در مورد تأثیر روابط جنسی همسران در چشم‌پاكی شوهران عنوان نمودید كاملاً صحیح است؛ ولی به نظر نمی‌رسد یك ماه رابطه خاصّ زناشویی وی با شما از چنان ظرفیتی برخوردار باشد كه بتوان انتظار داشت وی فوراً از عمل سابق خود دست كشیده و رفتارش را در زمینه مورد نظر تغییر دهد؛ زیرا همانگونه كه شكل‌گیری یك رفتار در افراد زمان‌بر است، حذف آن رفتار و یا تغییر آن نیز زمان‌بر است.

نكته دیگری كه شایسته است بدان توجّه داشته باشید آن است كه چشم‌چرانی به حدّی در تحریك كردن و لذت بردن جنسی مؤثّر است كه حتّی برخی از كهنسالان و پیران زمین‌گیر نیز – به اعتراف خود – از این طریق تحریك شده و لذّت می‌برند؛ بنابراین جا دارد با واقع‌بینی، اعتماد و دوری از حساسیت‌های افراطی زنانه روی جملات، گفته‌ها و نگاه‌های همسرتان تفكر نمایید تا دلیلش برای نگاه به زنان دیگر را دریافته و زمینه‌های این امور را با ایجاد تغییراتی در رفتار زناشوئیتان از بین ببرید. در این راستا سعی نمایید:

۱) همواره علاقه‌تان را به همسرتان ابراز كنید. به او بگویید كه دوستش دارید و از این كه با او ازدواج كرده‌اید، خوشحالید.

۲) نسبت به وی حسّاس و بدبین نباشید؛ زیرا این موضوع الف) به تیره و تار شدن افق زندگی برای خود شما منجر می‌گردد. ب) اعتمادتان را به وی كاهش می‌دهد. ج) محبت شما را نسبت به وی و بالعكس كاهش می‌دهد. و د) از شادی و نشاط شما در زندگی می‌كاهد.

۳) در خلوتهای زناشویی با یكدیگر، از لباس‌های سبكتر و رنگارنگ‌تر استفاده كنید.

۴) از عطر و آرایشی كه همسرتان می‌پسندد، بیش از پیش استفاده نمایید.

۵) به نظافت و بهداشت بدن خود توجّه كافی داشته باشید.

۶) به ویژه در این مرحله به طور مستقیم از وی گلایه نكنید؛ زیرا وقتی بخواهید با صراحت از اشتباه و یا گناه فردی نام برده و انتقاد نمایید، تجربه نشان داده كه این طیف از افراد در برخی از موارد به توجیه عمل ناصحیح خود روی آورده و گاه متأسّفانه گستاخ‌تر می‌شوند.

۷) سعی نمایید نسبت به عدم وجود زمینه‌های تحریكی نظیر ماهواره، فیلم و یا عكس در محیط زندگی وی كه احتمال دارد وی از سوی آنها نسبت به نگاه‌های حرام تحریك بیشتری یابد، اطمینان یابید، تا جایی كه حتّی این مسأله را نسبت به آلبوم و فیلم جشن عروسی خود كه احتمال می‌دهید زن یا زنانی با پوشش نامناسب در آن وجود داشته باشد نیز رعایت نمایید.

۸) نسبت به تقویت بنیه مذهبی همسرتان غفلت نورزید؛ زیرا یاد و عبادت خدا یكی دیگر از كنترل‌كننده‌های چشم است. شركت هفتگی در مراسم‌های مذهبی، حضور در اماكن مقدّس‌های همچون حرم امامان شریف و نوادگان آنان نیز از جمله مواردی است كه شایسته است همراه با همسر خود در آنها حضور داشته باشید.

نكته نهایی

به نظر می‌رسد با حساسیت‌های ویژه‌ای كه از شخص شما سراغ داریم شوهر متدینی -گرچه از همه جهات كامل نیست-، برای همسری برگزیده باشید؛ بنابراین اگر از انتخاب خود مطمئن هستید، شكّی نداشته باشید كه در صورت رعایت موارد فوق قادر خواهید بود تغییر مورد انتظار را در رفتار وی به وجود آورید؛ زیرا یكی از كنترل‌كننده‌های چشم، ازدواج كردن است. چنانكه پیامبر گرامی اسلام صلّی الله علیه و آله می‌فرمایند: ازدواج دیده و دامن را بهتر حفظ می‌كند. [۱] كافی است در كنار عمل به وظایف خاص زناشویی، فرصت تغییر را به همسرتان هدیه نمایید.

نویسنده:رضا وظیفه مند

منبع: پرسمان   http://porsemani.ir