ازدواج و درآمد

مشکلات و نگرانی‌های مالی و تاخیر در ازدواج!

پرسش: با سلام من ۲۰ سالمه و حدود ۲ ساله به دختر عمه ام که ۱۶ سالشه علاقه‌مند شدم. ایشون یه دختر مذهبی نمازخون با حجاب و در کل اونی که من می‌خوام هستن. من واقعا قصدم ازدواجه و عشق زودگذر و هوس و اینجور مزخرفات نیست. من دانشجوی ترم یک فرهنگیان و حدودا ۵۰۰ تومن حقوقمه. ولی یه مشکلی که هست فعلا شرایطشو ندارم. هم از لحاظ مادی و هم اینکه دو فرزند بزرگتر و مجرد هم تو خانوادمون داریم. ولی همش تو فکر ایشونم و این داره اذیتم می‌کنه. فکر کنم تا چهار پنج سال دیگه که وارد کار بشم و حقوقم افزایش پیدا کنه نتونم ازدواج کنم.

* * * * * *

با سلام خدمت شما کاربر محترم.

چند نکته:

۱ – اگر مورد خوبی را یافته اید، به سادگی از آن نگذرید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. (صرف دوست داشتن در ذهن و هیچ اقدامی نکردن فایده ندارد)

۲ – وجود چند فرزند بزرگتر واقعا مانعی برای ازدواج سایر فرزندان نیست! اگر هنوز در برخی خانواده ها چنین چیزی واقعا وجود دارد، شما لازم است برای از بین بردن این تفکر تلاش کنید و دست به دامن افراد فهیم و متشخص و معتمد فامیل و دوست و آشنا شوید.

۳ – از الآن نباید هدفگذاری برای پنج سال آینده کنید، قطعا خیلی دیر است.

۴ – نگرانی برای مسائل مالی طبیعی است، اما شما می توانید با تلاش و انگیزیه بالایی که دارید، حتی ظرف یک سال (نهایتا دو سال) با کار اضافی و فعالیت بیشتر به یک درآمد متوسط برسید. منتظر اضافه شدن حقوق از طرف اداره نباشید.

۵ – خیلی از خانواده ها به سادگی این مشکلات را حل می‌کنند. والدین و خانواده ها تا حدودی حمایت اقتصادی می کنند از پسر و دختر، موانع ازدواج و شرط و شروط (به ویژه شروط مالی) را کم می کنند. با قول و قرار و حتی با خود ازدواج (عقد شرعی و یا قانونی) ، مخالفت نمی کنند و فرصت می دهند تا زوجین ضمن محرم بودن، با تلاش خودتشان طی یک مدت زمان نه خیلی زیاد و نه خیلی کم، مقدمات تشکیل زندگی را فراهم کنند.

۶ – توکل بر خدا لازمه کار شماست، و البته اقدام عملی! اقدام شما از مطرح کردن این علاقه به خانواده شروع می شود.

موفق باشید.

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی (شهر سؤال)  http://www.soalcity.ir