×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» متن کوتاه و ادبی وقف » متن کوتاه وقف – «اکسیر جاودانگی»

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۲۰:۴۴

 295 بازدید

متن کوتاه وقف – «اکسیر جاودانگی»

برای کتاب خدا معجزه آخرین پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله روی طاقچه خانه‌های ماست. برای آن چه کرده‌ایم؟ در کشور ما یکی از کمترین وقف‌ها، مربوط به کتاب خداست. وقتش نرسیده برای کتاب خدا کاری کنیم؟! برای ترویج معارفش، برای توسعه فعالیت‌های قرآنی و… . نام ما تا ابد در کنار تبلیغ و […]

متن کوتاه وقف – «اکسیر جاودانگی»

برای کتاب خدا

معجزه آخرین پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله روی طاقچه خانه‌های ماست. برای آن چه کرده‌ایم؟ در کشور ما یکی از کمترین وقف‌ها، مربوط به کتاب خداست. وقتش نرسیده برای کتاب خدا کاری کنیم؟! برای ترویج معارفش، برای توسعه فعالیت‌های قرآنی و… .
نام ما تا ابد در کنار تبلیغ و ترویج کتاب خدا خواهد بود با این راز جاودانگی، با وقف برای قرآن.

* * * * * * * *

هزار راه نرفته

وقف ابدی است و اکسیر جاودانگی. فرقش با دیگر موارد انفاق هم در همین ابدی بودنش است. سایر انفاق‌ها تمام می‌شوند اما وقف تا ابد می‌ماند. به اطرافمان که نگاه کنیم خانواده‌های زیادی می‌بینیم که درحال فروپاشی هستند، به دلایل مختلف… عوامل طلاق‌ حمله کرده‌اند به سمت بنیان‌های خانواده‌ها. چه معضلاتی که برای زن و مرد نمی‌آورد این طلاق و در برخی موارد همه خانواده و فامیل و… را هم درگیر خود می‌کند.
حالا می‌شود وقف کرد برای پیشگیری از طلاق، برای باقی‌ ماندن بنیان‌های خانواده. مثلا همه روی هم پولی بگذاریم و مرکزی تشکیل دهیم و وقف کنیم که کارش پیشگیری از طلاق باشد و مشاوره به زوجینِ در آستانه طلاق.

* * * * * * * *

قدمی برای اونا

افرادی که به صورت خودجوش کار فرهنگی می‌کنند در واقع مهمترین سرمایه زندگی‌شان را وقف ما کرده‌اند. عمر و وقتشان را… آن‌ها منتظر کسی نشده‌اند، خودشان راه افتاده‌اند برای کار و در بسیاری از موارد هیچ چشم‌داشتی هم ندارند.
برای این آتش به اختیارها کاری کنیم تا اندکی از مشکلات و معضلاتشان کم شود. با وقف. با اینکه دست به دست هم دهیم و برای پیشبرد کار این افراد چیزی وقف کنیم، مثل وقف تجهیزات ساده اداری نظیر رایانه و دوربین یا سایر نیازهای آن‌ها همچون محل کار و… .
با این کار، هم خودمان ابدی شویم و هم با حمایتمان تلاش آن‌ها را دوچندان کنیم.

* * * * * * * *

سلامتی‌تان چند؟

«سلامت باشید»… این دعا و آرزویی است که در مکالمه‌های روزانه‌مان بارها به زبان می‌آوریم! اما… در این دوره و زمانه که انواع و اقسام غذاها و بی‌تحرکی‌ها و استرس‌ها و… دوره‌مان کرده‌اند، سلامتی و سالم بودن سخت شده است.
می‌شود زندگی سالم را ترویج کرد و می‌شود وقف کنیم برای ترویج این نوع از زندگی، چیزی که راه حل بسیاری از مشکلاتمان است و حتی با ترویجش باعث می‌شود نسل‌های بعد ضعیف و ناسالم نباشند.

* * * * * * * *

هرکه عِلمش بیش، زورش بیشتر!

بسیاری از کمبودهای کشورها و وابستگی‌هایشان به غرب و شرق به دلیل نداشتن قدرت علمی است. علم و سواد که بالا باشد می‌شود عامل قدرت یک کشور. مراکز علمی بزرگی مثل دانشگاه هاروارد در آمریکا، دانشگاه آکسفورد در لندن و حتی الأزهر مصر، نمونه‌هایی هستند از مراکزی که افرادی هزینه‌هایشان را داده‌اند تا در آن‌ها فعالیت‌های علمی صورت بگیرد.
این مطلب آشنا نیست؟ به نظر می‌رسد چیزی است شبیه همین وقف خودمان. برای دست یافتن به قدرت علمی وقف کنیم.

* * * * * * * *

با کمک شما … بله

به شرایط جامعه، مشکلات روز و مسائل دور و اطرافمان نگاه کنیم، یکی از مشکلات و معضلات امروز ما بحث ازدواج است! خیلی از جوان‌های ما مشکل ازدواج دارند حالا یا به خاطر اشتغال یا به خاطر هزینه‌های سنگین آن و…
مشکل امروز جامعه ما نذر و وقف برای روضه نیست و اگر امامان هم بودند حتما برای مشکلات روز ما تلاش می‌کردند.
برای ترویج ازدواج آسان، یا اشتغال جوانان یا کم شدن هزینه‌های ازدواج و… وقف کنیم. قطعا هر پیوندی که رخ دهد از آن موقوفه، قدمی به خدا نزدیک‌تر شده‌ایم.

* * * * * * * *

از یاد رفته‌ها…

نیازهای مناطق محروم زیاد است و یکی از مهمترین مشکلات آن مناطق بهداشت و درمان است. کمبود مراکز بهداشتی و درمانی و کمبود پزشک در آن مناطق و… باعث می‌شود تا بسیاری از هموطنان ما برای ساده‌ترین مسائل بهداشتی و درمانی مجبور شوند کیلومترها مسافرت کنند. یکی از کارهایی که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که دست به دست هم دهیم و برای توسعه بهداشت و درمان در مناطق محروم وقف کنیم.

* * * * * * * *

کابوس تکراری

شغل، اشتغال، کار… یکی از معضلات جدی این روزهای کشور است. درست است که دولت‌ها مسؤولند اما خود ما مردم هم در قبال این مسئله مسؤولیم، هرکدام باید به اندازه وسع و توانمان کاری کنیم. مثل اینکه پول روی هم بگذاریم و مرکزی بزنیم برای اعطاء وام به جوانان جویای کار، یا اینکه مراکزی تأسیس کنیم و وقف کنیم تا به جوانان مهارت یاد دهند و… .

* * * * * * * *

گره های نه چندان کور

وقف آمده برای باز کردن گره‌های زندگی مردم و رفع مشکلات آن‌ها. امامان معصوم ما، باغ وقف می‌کردند و چاه آب و درختان خرما و زمين و قنات و آسياب و… فقط برای رفع مشکلات مردم. چرا که آن دوره مشکلات اینها بوده‌اند.
حالا اگر به اطرافمان نگاه کنیم مشکلات زیادی می‌بینیم که وقف می‌تواند به حلش کمک کند. مثلا اعتیاد، وقف برای پیشگیری از اعتیاد یا درمان اعتیاد یا وقف برای اشتغال افرادی که معتاد بوده‌اند و حالا ترک کرده‌اند.
با وقف گره‌ها را باز کنیم.

* * * * * * * *

سرمش امروز…

اطراف ما کم نیستند افرادی که از وقف سر در نمی‌آورند یا وقف را با خیریه اشتباه می‌گیرند و یا اینکه اهمیت وقف برایشان مفهوم نشده است.
کمترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که هرآنچه از وقف می‌دانیم و فهمیده‌ایم را به آن‌ها نیز بگوییم. آن وقت، هم چیزی را به دیگری یاد داده‌ایم و هم در ثواب کار خیر او شریک شده‌ایم. یک تیر و دو نشان!

* * * * * * * *

همه به خط!

قدرت نظامی کشورها باعث اقتدار ملی است و در سایه‌ی اقتدار امنیت می‌آید و حالا که امنیت آمد می‌شود پیشرفت کرد. در واقع همه ما مدیون نیروها و اقتدار نظامی‌مان هستیم و چه خوب است که برای ارتقاء قدرت نظامی، مثل تحقیقات آن، ساخت موشک، تانک، هواپیما و… وقف کنیم. هرکس به اندازه وسع و توانش.
و البته که نیروهای نظامی ما جانشان را وقف کرده‌اند و بی‌انصافی است که اگر ما اندکی از دارایی‌هایمان را وقف توان دفاعی کشور نکنیم.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : متن کوتاه و ادبی وقف

دیدگاه بسته شده است.