×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» مشاوره ازدواج » صیغه‌کردن برای جلوگیری از استمناء

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۰۳ - ۶:۵۶

 134 بازدید

صیغه‌کردن برای جلوگیری از استمناء

نمیدانم برای جلوگیری از خودارضایی چه جوری كسی را پیدا كنم كه تن به ازدواج موقت دهد

صیغه‌کردن برای جلوگیری از استمناء

پرسش: من مدتیست كه استمنا را كنار گذاشته ام و برای اینكه دوباره به این كار بازنگردم می‌خواهم صیغه و یا ازدواج موقت كنم ولی نمی‌دانم چه جوری كسی را پیدا كنم كه تن به ازدواج موقت دهد … .

 

پاسخ: دوست گرامی ابتدا به خاطر كار بزرگی كه انجام داده‌اید (ترك خود‌ارضایی) به شما تبریك می‌گوییم. ما هم مانند شما، بسیار خوشحال شدیم. ترك خود ارضایی توسط شما نشان از اراده قوی شما دارد و حقیقتا شما باید خداوند متعال را شاكر باشید. از آنجا كه به این كار عادت كرده بودید و اكنون توانسته اید آن را ترك كنید، باید بدانید كه كار بسیار بزرگی انجام داده‌اید چرا كه همه افراد توانایی چنین كاری را ندارند. ولی شما با اراده‌ای قوی و تلاش و پشتكاری بالا توانسته‌اید این عادت را رها كنید. امیدواریم با اتكای به عزم راسخی كه در شما سراغ داریم، و توكل به خداوند قادر این روند همچنان ادامه داشته باشد وبتوانید برای همیشه از شر این عادت زشت رهایی یابید. در این صورت قطعاً روز به روز شاهد اثرات مثبت و نتایج شیرین كار خود خواهید بود. پس در این تصمیمتان جدی باشید و با استمداد از خدا این راه را ادامه دهید كه حتماً موفق خواهید شد.اما در رابطه با ازدواج موقت، در ادامه آن را مورد بررسی قرار می دهیم تا شما با آن بیشتر آشنا شوید:

ازدواج موقّت از نیازهای ضروری جامعه اسلامی است كه اگر در غیاب نكاح دائم تجویز نشود، افراد برای ارضای روحی و جنسی خویش به روابط آزاد و نامشروع روی می‏‌آورند و بدیهی است كه این روابط آزاد از هیچ انضباط و نظم و تعهدی برخوردار نیست. عدم وضع و تبیین قوانین كارآمد و در نتیجه ‌عدم اطلاع كافی از مسئولیت ها و احكام از دواج موقت به طوری كه برخی فكر می كنند با صرف خواندن یك صیغه كار تمام است ،باعث شده فرهنگ اجتماعی امروز جامعه ما هنوز پذیرای آن نباشد .

از آنجا كه مسلماً ازدواج موقّت از نظر هزینه و نیازهای دیگر، همانند ازدواج دائم نیست و طبیعتاً برای اكثر جوانان قابل دسترسی خواهد بود،اگر بدون اتخاذ تدابیر و قانونمندی‏‌های لازم صورت پذیرد، بی‏‌شك عوارض نامطلوب بهداشتی و روحی برای فرد و جامعه در بر خواهد داشت. عدم آشنایی با احكام ازدواج موقت و فراهم نبودن شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه امروز عوارضی را برای ازدواج موقت به دنبال دارد كه ما در ادامه به آن اشاره می‌نماییم.

الف- پیامدهاو عوارض نامطلوب فرهنگی – اجتماعی

۱- متاسفانه وضعیت فرهنگی كنونی جامعه به گونه ای است كه غالبا مردم به كسانی كه مرتكب فحشا می گردند با دید اغماض نگاه می كنند ولی كسی را كه ازدواج موقت كرده فرد بی بند وباری تلقی می كنند. درنتیجه متاسفانه، این مساله عاملی خواهد بود برای ایجاد سوءظن نسبت به كسانی كه این شیوه را انتخاب كرده‌اند و این باعث دشواری‌هایی در ازدواج دائمی آینده خواهد شد.

۲- بروز برخی نابسامانی‌های اجتماعی (مثلا بلاتكلیفی اولادی كه از این طریق به دنیا می آیند ).

۳- عدم پذیرش این نوع ازدواج از سوی خانواده‌ها

۴- ممكن است جوانان با عدم اطلاع مناسب از فلسفه چنین ازدواجی و با توجه به شرایط اقتصادی كنونی جامعه بخواهند از این راهكار برای گریز از زیر بار مسئولیت زندگی دائمی بهره جویند و در تشكیل خانواده(از طریق ازدواج دائم) كه ركن اصلی جامعه است سست شوند كه این اتفاق برای كسانی كه غرق ازدواج موقت شده اند، فراوان رخ داده است و این تهدید كانون مهم خانواده است.

۵- ممكن است مردانی كه زندگانی خود را بر پایه هوی و هوس زود گذر بنا نهادند بخواهند با متعه‌ای كه با دادن مهر بسیار اندك انجام می‌دهند، پایشان را از گلیم خود خارج نمایند و زندگی دائمی خود را به جهنمی سوزان و درگیری ها و نزاع‌ها تبدیل كنند.

۶- مواردی زیادی نیز دیده شده كه زنانی كه به اصطلاح صیغه می شوند دارای شوهر بوده و یا اینكه ممكن است در میان دو ازدواج موقت، از نگه داشتن عده خودداری كرده باشند و این یعنی درگیر یك گناه كبیره شدن.

۷- گاه نیز برخی از این زنان سعی می كنند از طرقی خود را به این مردان بچسبانند و آنها را مجبور به ازدواج دایم نموده و یا از آنان اخاذی نمایند البته در مواردی كه طرفین یكدیگر را می‌پسندند، ازدواج دائم، اتفاق درستی است كه می افتد.

ب- عوارض ازدواج موقت (صیغه) از نظر پزشكی

۱- احتمال بالای انتقال ایدز و بیماری‌های تناسلی

۲- چرخه‌ی پنهان انتقال بیماری‌ها، از جمله مسایل نگران كننده هستند؛ زیرا عموما شناخت بسیار كمی بین طرفین متقاضی ازدواج موقت وجود دارد به طوری كه پیشینه‌ی بهداشتی و پزشكی فرد برای طرف مقابل نامشخص است.

با توضیحاتی كه در بالا ذكر شد، به نظر می‌رسد این راه (ازدواج موقت) فعلاً به صلاح نباشد.

بنابراین به نظر می رسد با توجه به آنچه كه گفته شد بهترین كار مدیریت غریزه جنسی می باشد تا زمانی كه شرایط برای یك ازدواج آسمانی فراهم گردد. به این منظور راهكارهای مدیریت شهوت را به شما ارائه می دهیم.

راهكارهای مدیریت شهوت:

به نظر می رسد فردی كه به هر حال امكان ازدواج دائم یا موقت برایش فراهم نباشد برای دوری از گناه و حفظ گوهر بی بدیل و پاك روح و شرافت خویش باید، این غریزه را با روشی صحیح كنترل نماید و برای كنترل و مدیریت غریزه جنسی راهكارهایی بیان شده است كه به تعدادی از آنها اشاره می كنیم:

۱- پرهیز از فكر و ترسیم صحنه‏‌هاى محرك در ذهن و خیال:

امام صادق(ع) می فرماید: عیسى به اصحاب خود گفت:… موسى به شما دستور داد كه زنا نكنید و من به شما دستور مى‏‌دهم كه فكر زنا هم در سر نپرورانید تا چه رسد به این كه زنا كنید زیرا كسى كه خیال زنا كند مانند كسى است كه در خانه‏‌اى نقش و نگار شده، دود و آتش به پا كند. چنین كارى گرچه خانه را نمى‏‌سوزاند ولى زینت و صفاى آن را مكدر كرده و فاسد مى‏‌كند» [۱] فكر و خیال بسیاری از مواقع فرد را به سمت گناه می كشاند. برای این كار توصیه می شود همیشه موضوعات مورد علاقه ای برای فكر كردن آماده داشته باشید. موضوعاتی علمی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی و … . هرگاه افكار و وسوسه های شیطانی به ذهن و خیالتان هجوم آوردند، از موضوعات جایگزین استفاده نمایید.

۲ـ دورى از نگاه‌‏هاى حرام و مناظر تحریك‌‏آمیز:

قرآن كریم در دو آیه متوالى دستور به نگهدارى چشم از نگاه حرام و هوس‌‏آلود داده است. در آیه اول مى‏‌فرماید: «قل للمؤمنین یغضّوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم…» [۲] به مردان مؤمن بگو دیدشان – را از نامحرمان – فرو نشانند و نگاه‌‏هاى خود را – از وقوع در حرام – نگه دارند».و در آیه بعدى مى‏‌فرماید: و قل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن..»[۳] به زنان مؤمن بگو – چشمهایشان را فرو گیرند و نگاه‏‌هاى خویش را محافظت كنند.»

جالب این است كه در هر دو مورد خداوند متعال نخست به مراقبت از نگاه و سپس به حفظ عفت فرمان داده است. نگاه به نامحرم و مناظر تحریك كننده علاوه بر این كه خودش گناه است، زمینه را برای بسیاری از گناهان دیگر فراهم می كند. پیامبر عزیزمان (ص) می فرماید: «نگاه حرام تیرى است مسموم از تیرهاى شیطان؛ هر كس آن را به جهت خوف الهى ترك كند، خداوند ایمانى به او مى‏‌بخشد كه حلاوت آن را در قلب خود احساس مى‏‌كند» [۴]

۳- تنظیم خواب:

تحقیقات نشان می‌دهد كه بیشتر انحرافات به خصوص در زمینه مسایل جنسی از فكرهای ناسالم و خیال‌پردازی‌هایی كه جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشی می‌شود. اگر جوان قبل از آن كه به خواب برود، فكرش به خودش و یك سری مسایل و موضوعات مربوط به دوره جوانی، معطوف گردد، كم كم به انحرافات كشیده خواهد شد. بنابراین، یكی از روش‌های پیشگیری از انحرافات این است كه برنامه خواب به صورت دقیق تنظیم شود و تا زمانی كه خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نروید. وقتی به رختخواب بروید كه كاملاً خسته و آماده خواب هستید. لازمه این كار این است كه در طول روز مشغول فعالیت‌های مهم بوده و به اندازه كافی كار كرده باشد. طبیعی است اگر جوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افكار و اندیشه‌های شهوانی و تحریك‌آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ جوان می‌آیند، تنظیم ساعات خواب برای جوان، ضرورت خاصی می‌یابد.

۴- قطع ارتباط با دوستان منحرف:

دوستان انسان در شخصیت او نقش جدی دارند. اگر دوستانی دارید كه نسبت به انجام گناه بی تفاوتند و برایشان مهم نیست كه غریزه جنسی شان را از چه راهی ارضا كنند حتما از این افراد فاصله بگیرید تا از تاثیرات سوء این افراد در امان بمانید. البته چون به دوست و همدم نیاز دارید طبیعتا باید دوستان همسالی برای خودتان پیدا كنید كه به همدیگر انگیزه بدهید و یكدیگر را یاری دهید.

۵- دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم:

یكی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور كل انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرك‌های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرك، منجر به طغیان غریزه جنسی در جوان می‌شود. مسایلی از قبیل بدحجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخی از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم چنین استفاده نادرست از اینترنت و یا ماهواره در تحریك شهوت و غریزه جنسی جوان مؤثر است. اگر واقعاً می‌‌خواهید از جوانی‌تان به خوبی استفاده كنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی كنید از محیط‌های آلوده فاصله بگیرید و خودتان را در معرض تحریك كننده های جنسی قرار ندهید. این كار اگر چه سخت است ولی با برنامه ریزی و تمرین می توانید این راهكار را عملی كنید.

۶-استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت:

حتماً برای اوقات بیكاری و فراغتتان برنامه ای داشته باشید. خیلی از گناهانی كه انسان مرتكب می شود به علت بیكاری و نداشتن برنامه است. اگر برای تمام زمان های فراغتتان برنامه ریزی كنید خیلی راحت تر می توانید با فشارهای غریزه جنسی كنار بیایید. شركت در فعالیت های فرهنگی، هنری، سیاسی، ورزشی و … می تواند به شما كمك زیادی بكند.

۷- اجتناب شدید از موسیقی:

برای كنترل غریزه جنسی باید از گوش دادن به آوازها و موسیقى‏‌هاى تحریك‏‌كننده و مبتذل و همچنین گوش سپردن به سخنان تحریك‌‏آمیز جلو گیری كرد.

۸- اعتدال در خوردن:

پرخورى و و خوردن برخی غذاها، [۵] شهوت آدمی را تحریك می كند. در حدیثى پیامبر گرامى(ص) پس از آن كه جوانان را به ازدواج ترغیب مى‏‌كنند، مى‏‌فرمایند: «هر كس قدرت بر ازدواج ندارد، روزه بگیرد زیرا روزه نیروى غریزه او را تضعیف مى‏‌كند» [۶] اگر می توانید هفته ای یك یا دو روز روزه بگیرید (البته به شرطی كه برایتان ضرر نداشته باشد) و اگر نمی توانید میزان غذایتان را كمتر و فاصله بین وعده های غذایی تان را بیشتر نمایید.

۹- تلاوت قرآن:

بى‏‌شك انس با قرآن، تلاوت، تدبر و تفكر در مضامین آن و پند گرفتن از آیات نورانی آن بسیار كارگشا است.

۱۰- پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش:

همه آنچه بیان شد، به نحوی می‌تواند در پیشگیری از انحرافات اخلاقی و طغیان شهوت و غریزه جنسی نقش داشته باشند، اما آن چه بیش از همه ضروری است و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار جوان مؤثر است پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی است. ما در عصری زندگی می‌كنیم كه جهان به شدت در مادیات فرو رفته و یك سره غرق در جاذبه‌های نفسانی و امور شهوانی گردیده است. در شرایط كنونی، خلأ عظیم و هولناكی از اخلاق و معنویت پدید آمده و تمامی مشكلات انسان‌ها نیز از همین جا ناشی شده است. اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده، باورها و اعتقادات جوان تقویت گردد، بدون شك بخشی از مشلكات وی به ویژه در زمینه مسایل اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی درمان می‌شود. اگر جوان از ته دل باور نمود كه تمام اعمال و رفتار او را خدا می‌بیند و بر اساس عملكرد افراد به آن‌ها پاداش می‌دهد و اساساً سعادت و خوشبختی انسان به دست خودش می‌باشد، در این صورت احتمال اینكه مرتكب گناه نشود بسیار زیاد است.‌ یقین داشته باشید، تا زمانی كه نیروی ایمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقویت نگردد، هیچ ضمانتی از شهوت و انحرافات اخلاقی وجود ندارد. به خصوص در وضعیت كنونی كه عوامل تحریك كننده بسیار زیاد است. بنابراین قبل از هر چیزی سعی كنید نیروی ایمان و تقوا را در وجود خویش بارور كنید.

نكته خیلی مهمی كه در باب تقویت معنویت، باید رعایت كنید،این است كه به نمازهایتان اهمیت خاصی دهید، و در هیچ شرایطی آن را ترك نكنید، خصوصا نماز اول وقت، چرا كه نماز، ضامن كنترل انسان از گناه است و نیروی كه می تواند، انسان را در برابر قوه شهوت و غضب حفظ كند نماز است، همانطور كه خداوند متعال در قرآن به این نكته اشاره دارد كه: (اَقمِ الصلوةِ اِنَّ الصّلوةَ تنهى عَن الفحشاءِ والمنكرِ)[۷] نماز را بپا دار، كه همانا نماز انسان را از پستى و پلیدى باز مى دارد.

طبق بعضی از تفاسیر فحشاء اشاره به قوه شهوت است و منكر اشاره به قوه غضب دارد، بنابراین نماز این قدرت را دارد كه انسان را در برابر شهوت مقاوم كند، به شرط اینكه با حضور قلب یاشد.

در آخر توجه شما را به چند توصیه كاربردی جلب می كنیم.

– از گفتگو با جنس مخالف مگر در مواقع ضروری و در حد ضرورت اجتناب كنید.

– از پوشیدن لباس های تنگ كه موجب تحریك شهوت جنسی می شود خودداری كنید.

– هر شب، اعمال خود را محاسبه كنید. رفتارهای ارادی كه باید انجام می دادید را در صورت انجام یادداشت كنید و رفتارهایی كه باید ترك می كردید را نیز در صورت موفقیت یادداشت كنید.

– با كسانی همنشینی و معاشرت كنید كه دارای اراده قوی و نظم در انجام مسئولیت ها و تكالیف خود هستند و از معاشرت با افراد سست اراده و ضعیف الایمان كه اهل معصیت اند جدا خودداری كنید.

– روزه نقش عجیبی در كنترل شهوات و تقویت اراده دارد سعی كنید در صورت امكان هر هفته حداقل یك روز روزه بگیرید.

– مواظب نگاه خود باشید و از تماشای مناظر شهوت برانگیز مثل فیلم های مبتذل و قرار گرفتن در محیط هایی كه آلوده به گناه است اجتناب كنید. بسیاری از گناهان از یك نگاه ساده آغاز می شود.

– هرگاه در كنترل شهوات با شكست مواجه شدید اولا خود را جریمه كنید سپس بدون یأس و ناامیدی از درگاه خداوند توبه نمائید و آنگاه تصمیم بر جبران آن بگیرید.

– همواره با یك مشاوره اخلاقی در ارتباط باشید و در انجام مراحل فوق با او مشورت كنید.

– ورزش و كارهای فكری در كاهش امیال شهوانی بسیار مؤثرند.از این رو، ورزشكاران و یا آنها كه همیشه كارهای فكری می كنند ، به امور جنسی چندان علاقه مند نیستند ؛ زیرا این گونه سرگرمی ها ، تخیلات و كارهای یكنواخت هم مقداری از نیروی شهوانی را زایل می كند و هم مانع از این می شود كه تخیلات شهوانی به انسان دست بدهد ، بر همین اساس است كه پزشكان متخصص در بیماری های تناسلی به اشخاص پر شهوت توصیه می كنند به ورزش ، سیاحت ، سواركاری و خواندن كتابهای تاریخی بپردازند تا تخیلات شهوانی شان كاهش یابد .

-سعی كنید در طول روز با وضو باشید و از نورانیت آن استفاده كنید.

با توجه به مطالبی كه ارائه شد.جای تردیدی نیست كه ارضاء كردن غریزه جنسی از طریق حرام راه صحیح و مطلوبی از نظر اسلام نیست

دوست عزیز، علاقه و تصمیم شما برای دوری از گناه و نیفتادن در دام شهوات نشانه ایمان و آگاهی شماست در واقع شما شرایط لازم برای پاكی و طهارت و بنده خو ب خدا بودن را دارا هستید كه همان آگاهی و ایمان است. به همین دلیل ادامه این راه برای شما كار سختی نخواهد بود. برایتان آرزوی موفقیتهای بیشتری داریم. منتظر مكاتبات بعدی شما هستیم.

مطالعه این كتابها نیز در این زمینه مفید است:

۱- هفت روش پیشگری از انحراف جنسی؛ نوشته هادی حسینخانی – انتشارات موسسه آموزشی پژهشی امام خمینی.

۲- جوان،هیجان وخویشنداری؛ نوشته گروه نویسندگان حدیث زندگی- موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث

۳- آرامش در پرتو نیایش نوشته علی احمد پناهی – انتشارات موسسه آموزشی پژهشی امام خمینی.

جواد ترکاشوند

پی نوشت ها:

[۱] – وسائل ‏الشیعه، ج ۱۴، ص ۲۴۰

[۲] – نور/ آیه ۳۰

[۳] – نور/ آیه ۳۱

[۴] – الاخلاق، سید عبدالله شبر، قم، انتشارات بصیرتى، ص ۱۲۷

[۵] – خوردنی های پرانرژی مثل خرما، فلفل، پیاز، سوسیس و كالباس و … .

[۶] – مستدرك الوسائل، ج ۲، ص ۵۳۱

[۷] – عنكبوت:

منبع: پرسمان   http://porsemani.ir


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : مشاوره ازدواج

دیدگاه بسته شده است.