عشق اهل بیت در ایران

شکوه عزاداری در ایران

پرسش. چرا عزاداری امام حسین در میان ایرانیان بیشتر و باشكوهتر از عرب هاست كه هم زبان معصومین اند؟
دینی كه پیامبر ما حضرت محمد صلّی الله علیه و آله ارائه نمود مخصوص یك قوم و قبیله یا یك ملت خاص نیست، بلكه صراط مستقیمی است كه جهانیان را به سمت رستگاری هدایت می كند و فرزندان رسول خدا و امامان ما شیعیان هم كسانی بودند كه پرچم هدایت یك امت جهانی را عهده دار بودند.
بنابراین احساسی كه یك عرب نسبت به پیامبر و اهل بیت او ممكن است داشته باشد، با احساس یك غیر عرب بسیار مشابه است، پس در این زمینه گرایش به نژاد و این كه فكر كنیم اعراب به خاطر نژادشان باید نسبت به اهل بیت حساس تر باشند، چندان درست نیست.
یكی از علل این كه می بینیم عزاداری كشورهای عربی برای اهل بیت و خصوصاً امام حسین علیه السلام كمتر نمود دارد، بی توجهی دولت های عربی است نسبت به آئین تشیع و نقشی كه زنده نگه داشتن یاد اهل بیت پیامبر در تزكیه ی جامعه می تواند داشته باشد. آنها به خاطر گرایش به غرب، ماهیت اصلی اسلامی خود را از دست داده اند و در میان كشورها، دولت ایران تنها دولت شیعی است كه به شكل كاملی نسبت به عزاداری حسینی و آرمانهای اهل بیت اهتمام می ورزد. مثلاً كشور عراق كه زمانی پایگاه تشیع به حساب می آمد، بعد از روی كار آمدن صدام حسین ماهیت خود را از دست داد و حكومت بعث در شهری مذهبی مثل كربلا مدارس علمیه را از علماء و طلاب خالی نمود، در حالی كه قبل از آن هزاران روحانی داشت و با این وجود همچنان مردم در ابراز ارادت نسبت به خاندان پیامبر كوشا هستند.
در كشور عربستان سعودی هم حكومت وهابی آنجا اجازه ی ساختن و زیاد شدن مساجد شیعیان را نمی دهد و لذا شیعیان اماكنی را با عنوان ملك شخصی می سازند و در آن به اقامه عزا می پردازند، ولی در این بین كشورهای امیرنشین، بحرین هم وجود دارد كه هشتاد درصد مردم آن شیعه دوازده امامی هستند و حكومت آنجا روز تاسوعا و عاشورا را تعطیل رسمی اعلام می كند.
در كشورهای همسایه ایران اهل سنت در اكثریت هستند و شیعیان جمع كوچكی را تشكیل می دهند و همین امر مانع ظهور و بروز آنان می گردد. كشور كویت تنها چهل درصد شیعه دارد ولی یكصد حسینیه در آن ساخته شده است و بیشتر مجالس عزایی كه در آنجا برقرار می شود، توسط كسانی است كه تبعه كویت و عرب زبان هستند، در كشور عمان هم كه دو میلیون جمعیت دارد، تنها یكصد هزار شیعه وجود دارد و با این وجود، در شهر تجاری «مطرح» ۶ مسجد و ۱۰ حسینیه وجود دارد در «مسقط» ۳ مسجد و ۳ حسینیه در شهر «لواء» ۳ مسجد و ۳ حسینیه و در شهر «بركه» ۳ مسجد و ۱ حسینیه و ۴ حسینیه و ۳ مسجد در شهر «مصفه» و ۴ مسجد و ۵ حسینیه در «خابوره» و ۲ حسینیه و ۲ مسجد در «صحم» وجود دارد. علاوه بر این نمونه های دیگری را نه تنها در كشورهای عربی بلكه در اقصا نقاط جهان می توان یافت كه شیعه در بدترین شرایط و به بهترین شكل به حراست از حریم اهل بیت پیامبر می پردازد. [۱]
پی نوشت:
۱٫ معتمدی، سید حسین، عزاداری سنتی شیعیان، اول، تابستان ۷۹، ج۲، ص۸۲۱ تا انتهای كتاب.