شوهر شایسته

شوهر خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

پرسش: من یه دخترم و در سن ازدواج قرار دارم. می خواستم برام ویژگی‌های یک شوهر خوب را بیان کنید تا در انتخابم لحاظ کنم؟

* * * * * *

پاسخ: پرسشگر گرامی؛ مسأله ازدواج یكی از مهمترین تصمیماتی است كه هر جوانی باید در زندگی اش بگیرد و اگر در این انتخاب و تصمیم بسیار مهم، درست و منطقی عمل كند آینده روشنی را برای خود رقم زده است و الا تا آخر عمر، خودش را سرزنش می كند كه چرا … . لذا با توجه به اهمیت این امر لازم است كه فرد تمام تلاش خود را بكند تا انتخاب مناسبی داشته باشد؛ در اینجا و در پاسخ به سوالتان به مهمترین ویژگی‌های یك شوهر شایسته برای ازدواج اشاره می كنیم تا به شكل گیری یك آگاهی صحیح در شما منجر شود و بتوانید بر اساس آن، در آینده تصمیم مناسبی را در انتخاب همسر داشته باشید.

 

خصوصیات شوهر خوب:

 1. دیانت و تقوی:

شوهری كه متدین و با تقوی باشد، حقوق همسرش را حفظ می كند و هیچ گاه در پی هوس‌های نامشروع نیست، به او احترام می گذارد و از هرگونه ظلم و ستم به او احتراز ( دوری ) می كند.

 1. حسن خلق:

یكی از ویژگی‌های شوهر شایسته آن است كه از نظر اخلاقی، مهربان، خوشرو و نسبت به همسرش دوستی مخلص باشد.

 1. فعّال و تلاشگر:

شوهر باید برای تأمین نیازمندی‌های مادی و معنوی خانواده اش كوشش و فعالیت نماید. بدترین شوهر كسی است كه در خانه بنشیند و همسرش را برای تهیه مایحتاج خانه به كار وا دارد.

 1. عفّت زبان:

بیان ، یكی از عوامل تشكیل دهنده شخصیت است. كسی كه در گفتار با كلمات توهین آمیز و فحش و ناسزا دیگران را بیازارد، عفت زبان ندارد. چنین فردی قبل از هر كس همسرش را مورد حمله قرار می دهد و در برابر هر چیزی كه مطابق میلش نباشد به ناسزاگویی می پردازد. بنابراین ، داشتن عفت زبان یكی از خصوصیات یك شوهر شایسته است.

 1. سخاوت:

فردی كه خِسّت و بخل را بر خود و دیگران روا دارد، شوهر خوبی نخواهد بود. بخشش و فراهم كردن رفاه و توسعه دادن به زندگی خانواده از طریق مال حلال و دست و دل باز بودن، از خصوصیات یك شوهر خوب است. تهیه هدیه و كادو برای همسر از اعمالی است كه یك شوهر شایسته به مناسبت های مختلف انجام می دهد.

 1. مهمان نوازی:

مردی كه نان خانه اش را كسی ندیده و درِ منزلش را به روی دوستان و اقوام ببندد، همسر خوبی نخواهد بود. این مرد باید بداند همسرش كه در خانه پدر و مادر بزرگ شده و با خویشاوندانش معاشرت و رفت و آمد داشته، نمی تواند با آنان قطع رابطه كند. بنابراین مهمان نوازی و معاشرت با خویشاوندان از صفات یك شوهر خوب است.

 1. آراستگی:

همانطور كه شوهر متوقع است همسرش آراسته باشد، خودش نیز باید به وضع ظاهرش برسد و از نظر لباس و نظافت دقت كافی بنماید. خیلی از مردان به وضع ظاهر خود توجه ندارند و همیشه مورد انتقاد و اعتراض همسر خود قرار می گیرند.

 1. صادق، امین و مورد اعتماد بودن:

مرد باید از هرگونه پنهان كاری یا عدم صداقت با همسرش بری باشد؛ زن ، امین و مورداعتماد او و او، امین و مورد اعتماد زنش باشد. در این صورت است كه زندگی شان ، سعادت و خوشبختی را به دنبال خواهد داشت.

 1. اصالت و نجابت خانوادگی:

از ویژگی‌هایی كه در شوهر اهمیت خاص دارد، اصالت خانوادگی اوست. بنابراین دختران باید در نظر داشته باشند فردی را به شوهری برگزینند كه از یك خانواده نجیب و خوشنام بوده و در یك محیط خانوادگی سالم بزرگ شده باشد.

 1. عاقل و خردمند:

یكی از ویژگی‌های شوهر شایسته، داشتن هوش و ذكاوت كافی و تخصص است. چنین شوهری آموزش لازم برای اشتغال به كسب حلال را دیده و هر اندازه علم و كمالش بیشتر، و هوش و درایتش زیادتر باشد ، شایسته‌تر خواهد بود.

 1. پاسخگوی نیازهای مادی، عاطفی و جنسی همسر بودن:

یك شوهر خوب، برای داشتن یك زندگی سالم با همسر خود، باید به طور متعادل، نیازهای مادی، عاطفی و جنسی همسرش را برطرف كند. كوتاهی و سهل انگاری در این امور، زندگی را به كام زن و شوهر تلخ می كند.

همچنین به طور خلاصه می توان گفت كه زن باید از ازدواج با مردی كه دارای ضد ارزش های زیر است، خودداری كند:

شرابخوار؛ بداخلاق؛ بد چشم و بی‌بندوبار؛ بدبین (منظور سوءظن داشتن است و شامل غیرت نمی باشد ، چرا که غیرت بجا نیز از ویژگی‌های شوهر خوب است) ؛ خسیس؛ بدون احساس مسئولیت؛ تنبل؛ سفیه و ناهنجار.

 

منبع:

مشاوره در آستانه ازدواج، سید مهدی حسینی (بیرجندی)، انتشارات آوای نور (تهران)

نویسنده: گروه روانشناسی و مشاوره پرسمان