جایگاه زیبایی در ازدواج

زیبایی ظاهری در ازدواج

پرسش: سلام مجدد. با خواستگارم صحبت كردم تقریبأ معیارهای مورد نظرم رو داشت. خدا به من زیبایی ظاهری داده و خواستگارم قیافه اش معمولیه و ظاهر برای مادرم مهمه. نمیدونم چطور و چه موقع به خانوادم بگم. مطمئنم مثل همیشه مخالفت می کنند و بی دلیل ردش می كنند.

* * * * * *

پاسخ: خواهر ارجمند از اعتماد و ارتباط مجدد شما با این مجموعه سپاسگزاریم و امیدواریم این ارتباط تداوم داشته باشد.

دوست گرامی همانطور كه در مكاتبه قبلی نیز بیان شد بهتر است قبل از هر كاری بدنبال رفع ریشه مشكل یعنی مخالفت خانواده با ازدواج خودتان باشید. بدون از میان برداشتن ریشه مسئله تلاش های شما هیچ ثمری نخواهد داشت.

با این حال در رابطه با قیافه ظاهری خواستگار نكات و مطالب زیر تقدیمتان می شود به این امید كه بتواند به شما در تصمیم گیری درست كمك كند.

بی تردید ازدواج یكى از مهمترین پدیده هاى زندگى انسان است كه در پیشرفت، كمال و سعادتمندى انسان نقش اساسى دارد و طبیعى است كه نباید آن را به سبب انتخاب‌های نادرست و ناشیانه در معرض ریسك قرار داده و ارتباط زوجین را به سبب عدم تناسب و هماهنگی در اصول اساسی به سادگی تزلزل پذیر ساخت و یا اینكه به خاطر در نظر داشتن یك‌سری ملاكها و ایده آل های آرمانی دچار وسواس در گزینش همسر گردید.

همانطور كه شما نیز می دانید پیوند ازدواج میثاقی است كه دامنه آن می تواند تا جهان آخرت گسترده باشد، به شرطی كه بر اساس دستور خدا و همراه با تفكر و دوراندیشی باشد.

نكته مهمی كه لازم است به آن توجه داشته باشید این است كه باید در انتخاب همسر و ازدواج ملاك‌ها و معیارهای خاصی را در نظر گرفت و بر اساس آن‌ها در این زمینه اقدام نمود. هر چند باید به این نكته نیز توجه داشت كه لحاظ این معیارها به تنهایی نمی‌تواند ضامن موفقیت ازدواج گردد. عامل مهم دیگر موفقیت یا عدم موفقیت ازدواج، به میزان عمل كردن زن و شوهر به وظایفشان برمی‌گردد. احتمالا شما درباره معیارهاى ازدواج و شرایط همسر ایده آل شناخت و آگاهی دارید. با این حال اجازه بدهید، ما هم معیارهای یك همسر مناسب از دیدگاه شرع و اسلام را به طور خلاصه تقدیمتان كنیم.

معیارها و ملاكهایی كه در انتخاب همسر باید در نظر گرفته شود، دو نوع است.

الف. آنهایی كه ركن و اساس اند و برای یك زندگی سعادتمندانه حتما لازم اند.

ب.آنهایی كه برای بهتر و كاملتر شدن زندگی اند و بیشتر به سلیقه و موقعیت افراد بستگی دارند.

ملاك های دسته اول عبارتند از:

۱) تدین و دین دار بودن فرد.

۲) اخلاق نیك داشتن، كه منظور داشتن صفات و خلق و خوهای پسندیده در نظر عقل و شرع است .

۳) شرافت و اصالت خانوادگی، كه منظور نجابت و پاكی خانواده است.

۴) عقل و هوش، كه در واقع همان نور افكنی است كه جاده زندگی را روشن می كند.

۵) سلامت جسمی و روانی.

۶) تناسب، همتایی و كفو همدیگر بودن كه از حساس ترین نكاتی است كه باید در انتخاب همسر مورد توجه قرار گیرد، همتایی و تناسب از نظر و جنبه‌های مختلف مثل: تدین و میزان پایبندی به دستورات شرع، همتایی و هماهنگی فرهنگی و فكری، همتایی اخلاقی و پایبندی به آداب اخلاقی، و … .

 

ملاك های دسته دوم: ملاك ها و معیارها و مسائل دیگری كه بیشتر مربوط به سلیقه و موقعیت افرادند، در دسته دوم قرار می گیرند. مثل كفو همدیگر بودن از نظر تحصیلات علمی، تناسب ظاهری و زیبایی، تناسب سنی، تناسب مالی و سطح اقتصادی و… . اینها ملاكهایی هستند كه گاهی می توان از آنها صرف نظر كرد.

گفته اید خواستگارتان از لحاظ ظاهری معمولیست. در این زمینه باید گفت یكی از ملاكهای ازدواج هم كفو بودن دختر و پسر در حسن جمال و زیبایی است. لیكن زیبایی و حسن ظاهر اگر چه یكی از صفات كاملا لازم و اساسی برای انتخاب همسر است ولی در عین حال تنها معیار ازدواج نیست.

فلسفه ازدواج رسیدن به آرامش روانی، كمال یافتن زن و مرد در كنار یكدیگر و تولید نسل سالم و صالح برای اجتماع است و اگر ملاك تصمیم گیری و انتخاب، فقط زیبایی ظاهری بدون توجه به دیگر معیارها باشد و كسی با تمركز بر جاذبه‌های ظاهری و به دور از معیارهای اصلی و اساسی دست به گزینش بزند، نمی توان تضمینی برای ادامه زندگی مشترك آنها داشت زیرا پس از مدتی معمولا آن طراوت و جاذبه‌های ظاهری افت كرده، شور و شهوت اولیه نیز فروكش می كند و آن تنها امتیازی كه به خاطر آن (زیبایی) ازدواج صورت گرفته بود كمرنگ می شود. آن گاه دلسردی ها و ناگواری ها، بهانه ها و … شروع می شود. و چون از دیگر معیارهای اساسی مثل تدین و ایمان، اخلاق و ارزش های اخلاقی و … خبری نیست زیربنای زندگی مشترك متزلزل می شود و آن دلگرمی و انگیزه كافی برای زندگی سالم و با نشاط از بین می رود.

البته تردیدی نیست كه زیبایی یك امتیاز است و در شیرینى و سعادت زندگى زناشویى تأثیر به سزایى دارد. به طورى كه لازم است دختر و پسر یكدیگر را از نظر اندام و چهره و شكل ظاهرى دوست داشته باشند. مهم این نكته است كه باید بین «زشت بودن» و «زیبا نبودن» فرق گذاشت. یعنی نباید با شخص زشت ازدواج كرد اما این كه میزان زیبایی چقدر باشد به سلیقه افراد بستگی دارد زیرا ممكن است فردى در نظر كسى زیبا باشد و در نظر دیگرى زشت باشد.

مى توان گفت زیبایى به اندازه اى باید باشد كه طرفین یكدیگر را بپسندند و جذابیت كافى براى همدیگر داشته باشند و متناسب با ویژگى هاى خود، دیگرى را انتخاب كنند. به عبارت دیگر از نظر ظاهرى نیز باید كفو همدیگر باشند.

اگر انسانى قیافه ظاهرى و اندام همسرش را نپسندد و او را دوست نداشته باشد ممكن است به طور ناخواسته به او ستم و جفا كند و از او بهانه و ایراد بگیرد و زندگى را بر او تلخ نماید.

زیبایی ظاهری و تناسب ظاهری در حفظ و تقویت عفت و ایمان و مقابله با وسوسه‌های شیطانی تأثیر دارد زیرا اگر همسر از زیبایی همسرش (آن گونه كه او می پسندد) از حد نصاب كافی برخوردار باشد و او را پسندیده باشد، چشم و فكر و عملش متوجه دیگران نخواهد شد و حسرت زیبایان بیگانه را نخواهد خورد و در جامعه به دنبال بیگانگان نخواهد رفت و دچار خیانت به همسر نمی شود.

در اسلام نیز بر همین مطلب تأكید شده است، هم به مردان هنگام انتخاب همسر توصیه كرده به ویژگی های ظاهری دختر توجه كنند و به آنان لزوم آراستگی را یادآور می شود، و هم به زنان می فرماید خود را در برابر همسران خود بیارایند و به گونه ای آنها را اشباع و ارضاء كنند كه دچار انحراف اخلاقی و جنسی نشوند.

اكنون بیایید با خودتان صادق باشید. ما پسر مورد نظر شما را ندیده ایم و در ضمن این ما نیستیم كه قرار است عمری او را بپذیریم و با او همراه باشیم. آگاه باشید و بدانید كه در انتخاب همسر لازم است به این نكته توجه شود كه دختر و پسر باید برای هم جذاب باشند. اگر یكی به هر دلیل در نظر دیگری، آن جذابیت لازم را نداشته باشد معلوم نیست كه در آینده بتوانند جذابیت لازم را برای هم كسب كنند.

از این رو توصیه ما این است كه اگر پسر مزبور در نظرتان آن جذابیت لازم را ندارد و نمی توانید او را به عنوان همسرتان بپذیرید بهتر است از این ازدواج صرف نظر كنید. اما اگر چهره ایشان به گونه ای است كه برایتان دافعه ندارد و در ضمن وی واجد دیگر معیارها و ملاكهای یك همسر مناسب است بهتر است سخت گیری بیجا نكنید. مطمئنا شما هم با ما موافقید كه در انتخاب همسر كمتر اتفاق مى افتد كه یك فرد تمام حسن ها و ویژگى هاى مثبت را داشته باشد، چنانچه ما درباره خودمان هم نمى توانیم ادعا كنیم كه هیچ عیب و نقصى نداریم. پس بهتر است ویژگى های همسر ایده آل را امتیاز بندى كنیم با این فرض كه بالاترین امتیاز را به ایمان و اخلاق بدهیم و در مجموع كسى را كه از امتیازات بیشترى نسبت به بقیه است انتخاب كنیم.

در این صورت برای جلب نظر مثبت خانواده تان می توانید نكات فوق را برای والدینتان بیان كرده و با بیان محسنات و نكات مثبت و برجسته خواستگارتان، اهمیت زیبایی ظاهری را كمرنگ كنید.

امیدواریم كه در انتخاب شریك زندگیتان عاقلانه انتخاب كنید و عاشقانه ادامه دهید. به امید موفقیت برای شما.

باز هم با ما مكاتبه كنید.

منبع: پرسمان   http://porsemani.ir