امتحان

روش درس خواندن برای امتحان

روش درس خواندن برای امتحان

 

 

 

 

 چند روز قبل از آزمون رو مطالعه کن

۱-چند روز قبل از آزمون رو مطالعه کن

سه روز قبل از امتحان، معمولا برای مطالعه زمان مناسب و کافی هست. اگر تا شب قبل از امتحان درس خوندن را عقب  بندازی، احتمالا نمیتونی تمام مطالبی را که سر کلاس گفته شده بخونی و مرور کنی. پس سعی کن لااقل برای  هر درس حداقل ۳ روز زمان مطالعه برای امتحان را در نظر بگیری.

 

۲-از اینکه همه چیز رو با جزییات زیاد برای امتحان مطالعه کنی، خودداری کن

این منطقیه که مطالعه کردن بهتر از مطالعه نداشتنه اما وقتی ذهنت خیلی خسته هست، حافظه ات نمیتونه کار کنه و این کار بی معنی هست. گاهی اوقات که لازم داری تا دیر وقت بیدار بمونی و به نوشتن مقالات یا پروژه های کامل بپردازی. باید بدونی که  وقتی  خسته میشی و خوابت میبره ، مغزت گیراییش رو کم میکنه. در این مواقع بهتره یه نوشیدنی مثه قهوه یا نوشیدنی های انرژی بخش استفاده کنی. نوشیدنی بهترین دوسته برات اما هشدار: وقتی که کافئین تموم میشه (از بدنت خارج میشه) احتمالا بیشتر از قبل خسته میشی و خوابت میبره.

 

سوالات امتحانات گذشته رو بخون

۳-بعضی از تکالیف اضافی رو انجام بده 

پس از تکمیل تکالیف خودت، مسائل دشوار را از منابع تکمیلی انجام بده. سوالات امتحانات گذشته رو بخون یا تکنیک های جدید رو یاد بگیر تا بتونی بیشتر با موارد مختلف آشنا بشی.

انجام کار اضافی به معنای نمره بهتر توی مدرسه هست. بنابراین ارزشش رو داره. هر چی بیشتر در مورد چیزهایی که یاد میگیری بدونی به این معنی هس که بقولی هیچ چیزی رو جا نذاشتی.

به طور منظم استراحت کنی تا مغزت داغ نکنه

۴- یه زنگ تفریح مطالعه ای برای خودت در نظر بگیر زمانی که بهش نیاز داری

بهتره مدت زمان مشخصی رو برای هر بخش درس در نظر بگیری و به طور منظم استراحت کنی تا مغزت داغ نکنه! البته ممکنه که احساس کنی که وقتت هدر میره اما در واقع اونچه که انجام میدی باعث میشه که مغزت بیشتر و بهتر کار کنه.

بیشتر مردم میتونن به مدت ۵۰ دقیقه با کارایی مطلوب کار خودشون رو انجام بدن و بعد اگه بخوان کار دیگه ای رو انجام بدن نیاز به ده دقیقه استراحت دارن.  اینو بدون که چه چیزی برات بهتره . در ضمن  برای اینکه کار سختی انجام دادی به خودت پاداش بده یعنی بخودت استراحت بده.

مطالعه دسته جمعی موثرتر از مطالعه انفرادی هس

۵-یه گروه مطالعه با دوستات تشکیل بده 

به طور کلی مطالعه دسته جمعی موثرتر از مطالعه انفرادی هس و بیشتر سرگرم کننده هس. اگه برات مناسبه یه ملاقات هر دو هفته ای  با هم داشته باشین. البته مطمان بشین که فقط برای مطالعه دور هم جمع میشین نه برای بحثهای دیگه.

گروههای مطالعاتی زمانی موثر هستن که درست انجام بشن. به نظرت وقتش نیس که یکی از افراد رو به عنوان نماینده انتخاب کنی تا تصمیم بگیره چه موضوعی برای بحث انتخاب بشه. چون بعضی از افراد نوشیدنی و میان وعده میخورن و میخوان که بحث اضافی کنن. پس بهتره که یه دوستی رو در گروه مطالعه داشته باشین که به کسانی که میخوان حواس شما رو پرت کنن، گوشزد کنه و بگه باید تمرکز کنید و زمان رو الکی هدر ندن.

اگه فلش کارتهای کوچیکی داری توی وقت آزادت مطالعه کن

۶- اگه فلش کارتهای کوچیکی داری توی وقت آزادت مطالعه کن 

بعضی موقع ها هستن که میتونی توی وقتت صرفه جویی کنی. مثلا زمانی که توی اتوبوس نشستی می تونی از فلش کارت استفاده کنی. فلش کارت ها را خودت بساز.  چند کاغذ آچار بگیر و اونها را با قیچی به چند قطعه کوچیک ببر. بعد یک طرف سوال را بنویس ، طرف دیگه جواب. و از خودت سوالات را بپرس. بدون اینکه جواب را ببینی ، سعی کن جواب را از حفظ بگی. با چند بار تمرین کردن می تونی به خوبی مطالب فلش کارت را حفظ کنی.

 یاد گرفتن سرعتی به عنوان آخرین راه حل

۷- یاد گرفتن سرعتی به عنوان آخرین راه حل 

البته این نباید روال روزمره ات بشه. اما اگه مجبوری که نمره بگیری و توی یه وظیفه شغلی مشغول به کار شدی، این کار پنج دقیقه قبل از کلاس میتونه جالب باشه . هنر با سرعت خوندن رو یاد بگیر. این میتونه برای لحظه های استرس زا توی مقالات، تکالیف و بسیاری تکالیف دیگه کمک کنه.