×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» پرسش و پاسخ امام حسین (ع) » ترسیم چهره مظلوم و خوار از امام حسین علیه السلام

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۱۵ - ۱۰:۱۱

 76 بازدید

ترسیم چهره مظلوم و خوار از امام حسین علیه السلام

چرا در برخى مراسم و مجالس، چهره مظلوم و خوار، از امام حسین علیه السلام ترسيم مى كنند چگونه توجيه مى شود؟

ترسیم چهره مظلوم و خوار از امام حسین علیه السلام

پرسش. با توجه به ابهت و شوكتى كه حضرت امام حسين علیه السلام داشتند چرا در برخى مراسم و مجالس، چهره مظلوم و خوار، از ايشان ترسيم مى كنند چگونه توجيه مى شود؟

عزت – به معناى سخت، محكم و استوار بودن – صفت پسنديده اى است كه در برخى آيات قرآنى بر آن پا فشارى شده و آن را زيبنده خداوند، و رسولش و مؤمنان دانسته است. [۱]

امام حسين علیه السلام و اصحاب ايشان، با تأسى به اين آموزه قرآنى در گفتار و عمل همواره پيش قدم بودند و هيچ گونه زبونى و ذلت را تاب نياوردند تا آنجا كه «هيهات منا الذلة» به يكى از شعارهاى اصيل نهضت عاشورايى تبديل شد.

اما متأسفانه در بعضى از منابع و نوشته ها – كه دستمايه برخى از مجالس عزادارى نيز هست – عنصر عزت در سيره نهضت سيدالشهداء علیه السلام مفقود و مغفول است.

ريشه و عامل روانى اين شيوه، در اين نكته نهفته است كه برخى از مبلغان نهضت حسينى، به جاى آنكه سعى و تلاش خود را در افزايش شناخت مردم با ابعاد گوناگون اين واقعه عظيم قرار دهند؛ تنها به تحريك احساسات و عواطف آنان پرداخته و براى اين منظور به نقل مطالب از هر منبع غير موثق و غيرمستند روى مى آورند و چهره اى ذليلانه از نهضت اباعبدالله علیه السلام براى مردم ترسيم مى كنند!

به هر روى، بيان پاره اى از مطالب – كه صورتى رقّت بار و به دور از عزّت براى امام حسين علیه السلام و اصحاب و همراهان وى مطرح مى سازد – با اصل غيرتمندى دين اسلام و سيره نبوى و علوى و اهل بيت علیهم السلام ناسازگار و كارى غيرموجّه است.

البته روايت «مظلوميت اباعبدالله علیه السلام»؛ به معناى تحليل ظلم هاى مستندى كه بر حضرت و صحابه او رفت، هيچ منافاتى با عزّتمندى آن شخصيت عظيم ندارد؛ بلكه عزّت سيدالشهداء و همراهانش را بيشتر روشن مى سازد؛ زيرا با تبيين ظلم دشمنان آن حضرت و چگونگى برخورد اباعبدالله علیه السلام با آن و تشريح ابعاد ظلم ستيزى ايشان، مشخص مى گردد كه روحيه عزيزانه چگونه و در چه قالبى مى تواند در برابر ظلم ايستادگى كند.

پی نوشت:
۱٫ نگا: نساء ۴: آيه ۱۳۹؛ منافقون: آيه ۸٫ در روايات نيز بر اين مهم تأكيد شده است نگا: نهج البلاغه، حكمت ۳۷۱، ۱۱۳؛ منتخب ميزان الحكمه، ص ۳۴۶ و…

منبع: پرسمان   http://porsemani.ir


برچسب ها : , ,
دسته بندی : پرسش و پاسخ امام حسین (ع)

دیدگاه بسته شده است.