تردید در انتخاب ازدواج

تردید بین همسر صیغه‌ای یا مورد جدید برای ازدواج

پرسش: سلام خسته نباشید من دانشجویم. كارشناسیم آخرشه. سه باراخراج شدم و اعاده به تحصیل گرفتم. نسبتا آدم مذهبی‌ای هستم. یكسال پیش چند دختر بهم پیشنهاد ازدواج دادن تا تصمیم گرفتم با گفتنش به خانواده كمك بخوام و ازدواج كنم. تا الان ازدواج نكردم. نهایتا این اواخر بود كه كم آوردم و با یك دختر باكره بدون اطلاع خانواده‌ها صیغه كردیم. البته در حد حرف زدن و دیدن بوده. الان درحال خواستگاری از یك دختر دیگه ام كه مذهبی تره. حتی از منم مذهبی تره. از طرفی محبتی بین منو اون دختر صیغه ای ایجاد شده. موندم چكاركنم. به خانوادم بگم و برم سراغش؟ولش كنم و مورد جدیدو پیگیر بشم؟اگراینكارو بكنم مشكل ایجاد نمیشه؟

* * * * * * *

پاسخ:

دیدی ای دل که غم عشق دگر بار چه كرد

چون بشد دلبر و با یار وفادار چه كرد

آه از آن نرگس جادو كه چه بازی برانگیخت

آه از آن مست كه با مردم هشیار چه كرد

برادر عزیز امیدواریم با دقت و تیزبینی و مشورت با افراد مجرب و دلسوز، و در نهایت با توكل به خداوند قادر متعال، همسر مناسب خودتان را انتخاب كنید و با آغاز زندگی مشترك، هر چه زودتر مسیر كمال و تعالی را بیش از پیش طی كنید. در ضمن از اینكه ما را برای مشورت در مورد مهمترین تصمیم زندگی‌تان انتخاب نمودید، خرسندیم. خدا را شاكریم و از او مدد می‌گیریم و برای شما در تمام مراحل زندگی، مخصوصا در امر ازدواج آرزوی موفقیت داریم.

بى شك هیچ شالوده‏اى مقدس‏‌تر از شالوده بناى رفیع ازدواج نیست. رسول خدا (ص) فرمود: «ما بنى بناء فى الاسلام احب الى الله عزوجل من التزویج.  هیچ بنایى در اسلام محبوب‏تر از ازدواج نزد خداوند بنا نشده است». وسایل الشیعه، ج ۱۴/۳

دوست عزیز توجه شما را به چند نكته جلب می‌كنیم:

۱) همان طور كه می دانید ازدواج یكی از مهم ترین حوادث و رویدادهای زندگی است و نقش مهمی در سرنوشت، سعادت و خوشبختی انسان دارد، مضافاَ بر این كه اگر به نحو صحیح انجام پذیرد، بسیاری از نیازهای انسان اعم از عاطفی و جنسی را تأمین و باعث آرامش روحی انسان می شود. علاوه بر این كه پیوند ازدواج میثاقی است كه دامنه آن می‎تواند تا جهان آخرت گسترده باشد، البته به شرطی كه بر اساس دستور خدا و همراه با تفكر و دوراندیشی باشد. پس انتخاب صحیح از شرایط ضروری یك ازدواج موفق است.

۲) در آموزه‌های دین اسلام درباره معیارها و ملاك‌های انتخاب همسر با دو گونه ویژگی روبرو هستیم؛

الف) معیارهای درجه اول: ویژگی‌های ضروری و حتمی كه بدون آنها، زندگی به سر و سامان درستی نمی‌رسد.

ب) معیارهای درجه دوم: ویژگی‌هایی كه باعث كمال و موفقیت بیشتر در زندگی می‌شوند؛

۳) از معیارهای درجه اول می توان به دین‌داری، اخلاق نیكو، تقوا و پرهیزگاری، سلامت جسمانی و روانی، اصالت و شرافت خانوادگی اشاره كرد.

۴) بقیه شرایط جزو معیارهای درجه دوم قرار می گیرند مانند: تناسب در زیبایی، تناسب فرهنگی، فكری، تحصیلی، همتایی جسمانی و جنسی، تناسب سنی، هم‌طرازی خانوادگی، مالی، اجتماعی.

۵) دوست عزیز از شما می‌خواهیم فارغ از رابطه و علاقه‌ای كه به دختر اول(كه صیغه خواندید) دارید، ایشان را با توجه به ملاك‌هایی كه گذشت، در نظر بگیرید، به هر یك از ملاك‌ها نمره بدهید؛ طبیعتا ملاك‌های درجه اول نمره بالاتری را به خود اختصاص می‌دهند. اگر به این نتیجه رسیدید كه همسر مناسب و شایسته‌ای برای شما خواهند بود، باید هر چه سریعتر اقدام كنید، و موضوع علاقه خود به او را با پدر و مادر خود در میان بگذارید.

۶) در مورد صیغه‌ای كه بین شما خوانده شده باید بگوییم كه؛ عقد موقت یا صیغه، داراى شرایط زیر است:

– ازدواج موقت، مانند ازدواج دائم نیاز به خواندن صیغه عقد و الفاظ مخصوصه دارد و با صرف رضایت قلبى درست نمى‏‌شود.

– فرق عمده در ازدواج موقت با دائم، این است كه در عقد موقت حتما باید مدت ذكر شود كه آیا مثلاً یك ساعت است، یا یك ماه یا ده سال.

– مقدار مهریه هم باید در عقد موقت مشخص شود و هنگام خواندن عقد ذكر گردد.

– اگر دختر باكره‌اى بخواهد صیغه شود، باید با اذن پدر یا جدّ پدرى باشد؛ كما این كه در ازدواج دائم نیز این طور است. بدون اذن و اجازه پدر عقد موقت آنان باطل است و دختر و پسر به همدیگر محرم نمی‌شوند.

– در عقد ازدواج موقت بعد از تمام شدن مدت، زن باید از مرد جدا شود و در صورتى كه یائسه نباشد، عده نگه دارد، مگر این كه عقد به وسیله همان مرد دوباره تجدید شود كه در این صورت عده ندارد و اگر قبل از تمام شدن مدت، مرد بقیه آن را ببخشد، ازدواج موقت تمام مى‏‌شود. اما در عقد ازدواج دائم فقط با طلاق یا فسخ، عقد منفسخ مى‏‌شود.

– گفتنی است اگر مردی زنی را موقتا عقد كرده و بعد بخواهد به طور دائم با او ازدواج كند باید یا مدت عقد موقت تمام شده باشد یا باقیمانده مدت را به زن ببخشد و بعد عقد ازدواج دائم نماید ولی اگر قبل از تمام شدن مدت یا بخشیدن آن عقد دائم كند باطل است.

۷) در مورد صیغه‌ای كه بین شما بوده، نباید به هیچ كس حرفی بزنید. بین خودتان بماند. به خاطر این كارتان، به درگاه خداوند توبه و استغفار كنید.

۸) به خانواده خود بگویید كه به فلان دختر علاقه دارید. از آنها بخواهید كه در مورد ایشان تحقیق كنند.

۹) به نظرات پدر و مادر خود احترام بگذارید و با ایشان به عنوان دو مشاور دلسوز و آگاه و با تجربه، بنگرید و مشورت كنید.

۱۰) اگر نتیجه تحقیقات مثبت بود و همه چیز به خوبی پیش رفت، با خانواده دختر قرار خواستگاری خواهید گذاشت و بقیه كارها را از این طریق دنبال خواهید كرد.

۱۱) در مورد اینكه فرمودید در حال خواستگاری از یك دختر مذهبی‌تر از خودتان هستید، باید بگوییم كه اولا: خواستگاری كردن توسط خودتان، خیلی كار درست و منطقی نیست. لطفا این كار را به خانواده خود بسپارید (چنین خواستگاری كردن بی‌احترامی به دختر و خانواده اوست علاوه بر اینكه بدون رضایت پدر دختر، خواستگاری كردن شما فایده‌ای نخواهد داشت و همچنین برای خودتان و دختر زحمت ایجاد می‌شود مثلا علاقه ایجاد می‌شود و اگر خانواده‌ها موافقت نكنند…).

ثانیا: بدانید كه دختران خیلی زود روی این وعده‌ها حساب باز می‌كنند و دل می‌بندند و اگر بخواهید هر روز سراغ یكی دیگر بروید، به دختر ضربه روحی وارد خواهد شد كه نه تنها از نظر شرعی و اخلاقی كار درستی نیست، چه بسا برای خودمان هم مشكل‌ساز شود.

ثالثا: از نظر مذهبی بودن، هر چه مثل هم باشید بهتر است و راحت‌تر به تفاهم خواهید رسید.

۱۲) دوست عزیز، اگر با همه تلاشی كه خواهید كرد برای ازدواج با این دختر، به هر دلیلی این ازدواج سر نگرفت باز با ما مكاتبه داشته باشید.

سید عباس ساطوریان

منبع: پرسمان   http://porsemani.ir