مهارت دوران نامزدی

با بداخلاقی‌های نامزدم چکار کنم؟

پرسش: نامزد اینجانب بدخلقی می‌كنه البته دوستم داره و من هم دوستش دارم. گاهی وقت‌ها بی حوصله هست. باهام حرف نمی‌زنه مثل بچه ها اذیت می‌كنه بهانه های بی خودی می‌گیره، لطفا راهنماییم كنید. نمی خوام اختلافات سطحی موجب دلسردی هردومون بشه. چكار كنم بهم راه حل بدید نمیخوام از دستش بدم. دختر خوبیه با ایمان و معتقد هستش فقط ایرادهایی كه گفتم را داره. لطفا به طور مفصل راهنماییم كنید.

* * * * * *

پاسخ: با سلام و عرض ادب خدمت شما پرسشگر گرامی از اینکه با ما سخن می گویید، خرسندیم و امیدواریم این ارتباط تداوم داشته باشد.

پرسشگر گرامی گرچه مراحل انتخاب همسر در استحکام خانواده بسیار تاثیر گذار است، اما چگونگی تعامل زن و شوهر در شیرین شدن زندگی آنان تاثیر زیادی دارد. در این میان از آنجا که مرد نقش اساسی مدیریت خانواده را بر عهده دارد، رفتارهای مرد در جهت دهی روند خانواده به سوی تعالی یا افول غیر قابل انکار است، بنابراین مراقب باشید در برابر رفتارهای موقت، دلسرد کننده و سکوت همسر خود احساساتی نشوید و با درایت سعی کنید رفتارهای او را هدایت کنید. درباره سوال شما نکاتی به نظر می رسد که در زیر به بررسی آن می پردازیم:

۱) از تفاوت های شخصیتی زن و مرد اطلاع کامل پیدا کنید. سعی کنید با ویژگی‌های خاص زنان آشنا شوید و رفتارهای خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

۲) با توجه به اینکه همسر شما فردی با ایمان و متدین است و دارای ملاک های اصلی انتخاب همسر می باشد و از سوی دیگر رفتارهای همسرتان دائمی نیست و فقط در برخی موارد با شما به صورت سرد رفتار می کند، جای هیچ نگرانی نیست و به مرور زمان مشکل شما حل می شود.

۳) به یاد داشته باشید زنان در برخی مواقع مانند عادت ماهیانه، زمانی که با موضوعات استرس زا روبرو هستند حساس، گوشه گیر و گاها پرخاشگر می شوند، بنابراین وضعیت و شرایط او را در نظر بگیرید و در چنین زمان هایی از لحاظ روحی آمادگی رفتارهای نا مناسب را داشته باشید.

۴) سعی کنید علت رفتارهای او شناسایی کنید و با تمام وجود برای رفع آن اقدام کنید.

۵) برخی از مشاوران دوران عقد را به برزخ زن و شوهر تشبیه می کنند، چرا که زن و مرد نه به صورت کامل مستقل شده اند تا شرایط و قوانین زندگی مشترک بر روابط آنان حاکم باشد و نه اینکه مجرد هستند تا احساس رهایی و بی مسئولیتی دوران مجردی را داشته باشند، از اینرو برخی از رفتارهای زن و مرد مقتضای این دوران است و پس از سپری شدن این دوران و تشکیل زندگی مشترک خود به خود حل می شود. در ضمن از آنجا که دختر و پسر در ابتدای راه تشکیل زندگی مشترک هستند، هنوز در فضای دوران مجردی هستند و با بسیاری از وظایف یک فرد متاهل آشنا نیستند و به همین دلیل ممکن است در برخی مواقع رفتارهایی از زن و مرد سر بزند که موجب آزردگی شریک زندگی آنان شود.

۶) کتاب هایی که در زمینه دوران عقد و زندگی مشترک نوشته شده است را با دقت مطالعه کنید و از همسر خود هم بخواهید تا این کتاب ها را مطالعه کند.

۷) با توجه به مطالب گفته شده باید توجه داشته باشید كه تجربه نشان داده زوج های جوان اوائل زندگی مشتركشان به خاطر عدم آشنایی از روحیات و اخلاقیات همدیگر و اختلاف نظرها و اختلاف سلیقه ها در مسائل جزئی زندگی دچار تنش می شوند. كمال خواهی، مطلق نگری و ایده آل گرایی آنها اگر به همراه حلم و بردباری و سعه صدر نباشد شیرینی زندگی را به تلخی تبدیل می كند.

البته اختلاف و تنش در ابتدای زندگی برای دختر و پسری كه از خانواده های مختلف بوده و از روحیات متفاوت برخوردارند زیاد دور از انتظار نیست و مشكل مهمی نیست به شرطی كه زود حل شود و طولانی یا مكرر نشود؛ زیرا ازدواج نهال نوپایی است كه اگر در معرض مداوم طوفان اختلاف و درگیری ها قرار گیرد امكان شكسته شدن دارد. پس باید هوشیار باشید و اجازه ندهید مسائل جزئی و سطحی خللی در زندگیتان ایجاد كند.

۸) با یادگیرى مهارت‏هاى ارتباطى نظیر فعالانه به حرف‏هاى یكدیگر گوش كردن، احترام به نظرها و عقاید یكدیگر و تشریك مساعى و مشورت كردن روابط خود را بهبود بخشید.

۹) در صورت به وجود آمدن هر گونه سوء تفاهم و سوء برداشت، در نخستین فرصت ممكن به حل و فصل آن بپردازید تا به فرآیندى مخرب و پیش‌رونده تبدیل نشود.

اگر رفتار خاصى براى شما مبهم است، ساده‌‏ترین راه این است كه از همسرتان هدف و علت آن رفتار را بپرسید و با روش مسالمت‌‏آمیز، صمیمانه و خوش بینانه موضوع را روشن كنید. احساسات خود را درباره رفتارهایی که موجب دلگیری شما می شود را برای او بیان کنید.

۱۰) همیشه، در رویارویى با مسائل و مشكلات خانوادگى، خود را در وضعیت طرف مقابل قرار دهید و با قبول مسؤولیت‏ خود و شناخت انتظارات متقابل به حل و فصل اختلافات روى آورید.

۱۱) از داشتن نگرش‏‌هاى آرمان گرایانه و شاعرانه در مساله ازدواج و روابط زناشویى و نیز انتظارات غیر واقع بینانه اجتناب كنید.

۱۲) یکی از نیازهای اساسی زن، نیاز به محبت است. چنانچه مردی به خوبی این نیاز را بر آورده کند، خود به خود زن به طرف او جذب می شود و به تمام خواسته های مرد عمل می کند، بنابراین با تمام وجود سعی کنید این نیاز طبیعی و ذاتی همسر خود را بر طرف کنید.

نکات بالا را با دقت به کارگیرید و روند تغییرات به وجود آمده در روابط با همسرتان را برای ما بازگو کنید تا بتوانیم شما را بهتر راهنمایی کنیم.

محمد صادق آقاجانی

منبع: پرسمان   http://porsemani.ir