×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» پرسش و پاسخ امام حسین (ع) » اندازه مجاز عزاداری

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۱۵ - ۱۰:۱۷

 91 بازدید

اندازه مجاز عزاداری

عزادارى براى امام حسين تا چه اندازه مجاز است؟

اندازه مجاز عزاداری

پرسش. عزادارى براى امام حسين تا چه اندازه مجاز است؟

با توجه به حكمت عزادارى بر اهل بيت علیهم السلام – به خصوص امام حسين علیه السلام – حدّ عزادارى را شرع و عقلاء تعيين مى كنند. اگر عزادارى در شيوه هايى اجرا شود كه شور را بر شعور غالب سازد و به نوعى موجب انحراف از فلسفه عزادارى گردد؛ خارج از حدود عزادارى مشروع، مقبول، موجّه و معقول است. اگر قالب هاى عزادارى به گونه اى باشد كه عقلاى جامعه، آن را تقبيح كرده، آن را موجب وهن مذهب و آموزه هاى اصلى عاشورا مى دانند، قطعا حدّ غيرمجاز عزادارى خواهد بود.

گفتنى اينكه شكل و صورت عزادارى، بايد به گونه اى باشد كه بتواند هسته و محتواى اصلى پيام عاشورا را به مردم ابلاغ كند و باور انسان ها را نسبت به آنها تقويت نمايد، ولى اگر اين ظاهر به صورتى در آيد كه نه تنها باطن و مغز را نشان ندهد، بلكه باعث گردد اصل مسأله و موضوع خدشه دار شود، شكل و صورت مناسبى نخواهد بود و اين لباس بر قامت اين تن رعنا، راست نخواهد آمد.

به عنوان مثال قمه زنى – كه يك گونه خاص عزادارى است – نه تنها شعارها و  گفتارهاى اصلى عاشورا را به درستى ابلاغ نمى كند؛ بلكه چنانچه مقام معظم رهبرى فرمودند، موجب وهن قضيه كربلا مى گردد و لذا غيرمجاز است. [۱]

پی نوشت:
۱٫ در اين خصوص نگا: پيرامون عزادارى عاشورا، مجموعه سخنان، استفتائات و جواب هاى مقام معظم رهبرى در خصوص عاشورا.

منبع: پرسمان   http://porsemani.ir


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : پرسش و پاسخ امام حسین (ع)

دیدگاه بسته شده است.