فواید و ضررهای ازدواج با زن شاغل

ازدواج با زن شاغل، فواید و ضررها

پرسش: ازدواج با زن شاغل، چه مزایا و معایبی دارد؟

* * * * * *

پاسخ: ازدواج با زنان شاغل دارای جنبه های مثبت و منفی است و نمی توان یك حكم كلی در این مورد ارائه داد بلكه دختر و پسری كه می خواهند با یكدیگر ازدواج كنند باید اولاً در مورد اشتغال زن در خارج از خانه به توافق برسند و ثانیاً بعد از به توافق رسیدن، جوانب مسأله را با دقت ارزیابی كنند و با بكارگیری راهكارهای مناسب و استفاده از تجارب خانواده هایی كه در این زمینه مجرب هستند و مشورت با مشاورین خانواده برنامه ای را تنظیم كنند و راهی را در پیش بگیرند كه این اشتغال زن، كمترین آسیب را برای زندگی مشترك آنها داشته باشد و از آسیب هایی که در آینده برای فرزندان آنها ممكن است پیش بیاید جلوگیری كنند.

طبیعی است كه نفس اشتغال برای خانم ها گرچه از نظر اقتصادی و بعضی جنبه های دیگر ممكن است مفید باشد اما بدون تردید عدم حضور فعال زن در خانواده و زمین ماندن برخی از مسؤولیت ها از قبیل خانه داری و شوهرداری و تربیت فرزند از یك سو و خستگی ها و استرس هایی كه برای خانم ها ایجاد می كند از سوی دیگر برای خانواده ضررهایی را به دنبال دارد و استحكام خانواده را با مشكل مواجه می كند. اما بكارگیری تدابیر لازم می تواند این آسیب ها را به حداقل برساند. در هر صورت اگر زنان اصل را بر حضور فعال در خانه قرار دهند و سایر مسائل از جمله اشتغال را فرع در نظر بگیرند و همچنین زن و شوهر علاوه بر توافق با یكدیگر، در اداره زندگی هر دو مشاركت فعال داشته باشند و با هم همكاری كنند تا حدودی می توان برخی از نواقص را جبران كرد.

نكته دیگری كه توجه به آن ضروری است این است كه نوع كار، مقدار زمانی كه زن باید صرف آن كار كند، محل و نوع همكاران، همه اینها در تدابیر اولیه باید لحاظ شود.

طبیعی است اگر همكاران زن همه یا اكثر آنها مرد باشند می تواند در روابط عاطفی او با همسرش اثر منفی بگذارد و همچنین هر چه مقدار زمانی كه باید صرف آن كار شود بیشتر باشد بیشتر باعث عدم حضور فعال زن در خانه می شود و نوع كار حداقل در برخی از دوره ها مانند دوره بارداری كه زن بیشتر به استراحت نیاز دارد و همچنین او به آرامش بیشتر و محیط سالم تر و تغذیه مناسب تر نیاز دارد، بیشترین ضرر را برای خانم ها و فرزندشان دارد. اینها چیزهای مهمی است كه باید مورد توجه قرار گیرد و الا ضررهای جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

توجه داشته باشید که نمی توان به طور قطع و مطلق گفت مثلا خانواده با زن خانه دار موفق تر است و خانواده با زن شاغل توفیقات كمتری دارند و بالعكس؛ زیرا موفقیت و عدم موفقیت خانواده از یك سو بستگی به عوامل گوناگونی دارد كه فقط یكی از آنها اشتغال یا عدم اشتغال زن می باشد و از سوی دیگر وضعیت خانواده ها و افراد، همسان نیست. خانواده هائی هستند كه با توجه به مشكلاتی كه دارند اگر زن شاغل نباشد اقتصاد خانواده با بحران مواجه می شود و خانواده به شدت آسیب می بیند؛ مثلاً دو جوانی كه با هم ازدواج می كنند و از ناحیه خانواده هایشان هیچ گونه حمایت اقتصادی نمی شوند و در تهیه مسكن، مخارج زندگی و حتی مخارج عقد و عروسی با مشكل جدی مواجه هستند، اگر هر دو (زن و مرد) بتوانند شاغل باشند طبیعی است بهتر می توانند بحران اقتصادی خانواده را كنترل كنند و اگر بتوانند در انجام وظایف، تقسیم كار مناسبی داشته باشند و از طرفی در كار بیرون از خانه افراط نكنند (یعنی به گونه ای نباشد كه بیشتر ساعات شبانه روز از خانه بیرون باشند و همدیگر را به ندرت ملاقات كنند آن هم با تنی خسته و بی رمق) قهراً چنین خانواده ای اشتغال برای زن مفید است و ضررهای آن كمتر است؛ در مقابل خانواده هائی هستند كه اصلا نیاز به درآمد زن ندارد. اینگونه خانواده ها چند دسته اند:

  1. بعضی از خانم ها از نظر اقتصادی نیازی ندارند ولی جامعه به آنها نیاز دارد مانند یك متخصص زنان و زایمان و یا یک زن ماما كه می توانند خدمات شایسته ای به هم نوعان خود ارائه كنند. چنین خانم هایی باید در حدی كه به زندگی خانوادگی شان آسیبی نرسد بخشی از وقت خود را صرف خدمت به جامعه کنند و این وظیفه آنهاست.
  2. دسته ای دیگر از زنان هستند كه نیازی به درآمدشان ندارند و شغل آنها نیز خیلی ضروری نیست و دیگران و حتی مردان به راحتی می توانند كار آنها را انجام دهند. به نظر می رسد این دسته از زنان اگر وقت خود را صرف خانه داری و شوهر داری و تربیت فرزندانشان بكنند بهتر است تا اینكه فرزندان خود را به مهد و كودكستان برده و بخش زیادی از وقت خود را صرف كار در خارج از منزل نمایند.
  3. عده ای دیگر هستند كه كارشان را می توانند در خانه انجام دهند؛ اینگونه زنان با اولویت دادن به كارهای خانه داری و شوهرداری و تربیت فرزند می توانند بخشی از وقتشان را نیز به كارهای دیگر اختصاص دهند. علاوه بر این، شغل مردان نیز در اشتغال و عدم اشتغال زنان تأثیر می گذارد. بعضی از مردان هستند كه به تناسب شغل شان بیشتر وقتشان را باید بیرون از خانه باشند و حضور كمتری در خانه دارند؛ در چنین خانواده هائی حضور زنان در خانه ضروری تر است، زیرا اگر زن نیز بخشی از اوقات خود را بیرون خانه باشد، فرزندان این خانواده با آسیب های جدی و اخلاقی و روانی مواجه خواهند شد. در مقابل بعضی از مردان ساعات محدودتری را بیرون خانه هستند و وقت بیشتری را در خانه و كنار فرزندان هستند. در چنین خانواده هائی زن و شوهر می توانند با هماهنگ كردن برنامه های زندگی، زن نیز ساعاتی را مشغول كار خارج از خانه باشد. در هر حال ملاك برای اشتغال خانم ها وضعیت خانواده آنها است. باید خانواده، شوهر و تربیت فرزندان را اصل و اساس قرار دهند و برنامه های دیگر خود را به گونه ای تنظیم كنند كه هیچگونه آسیبی به خانواده و اعضای آن نرسد و در صورت ناچار بودن برای اشتغال، حداقل كمترین ضرر را برای خانواده داشته باشد.

 

منابع بیشتر جهت مطالعه:

– اثرات اشتغال زنان بر خانواده، سید سعید آقایی (عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد)

– اشتغال زنان، احمد آملی، نشریه نافه، شماره ۱۱ و ۱۲٫

– اشتغال زنان، ژاله ده بزرگی، روزنامه حمایت ۸۴/۱/۲۶٫

– اشتغال زنان، چالش ها و راهكارها، مهدی اسماعیلی، نشریه جام هفته، شماره ۲۸۳٫

– اشتغال زنان، پیامدها و راهكارها، فاطمه عطارد، نشریه بانوان شیعه، شماره ۸٫

– زن، علم، صنعت و توسعه، دفتر امور زنان در نهاد ریاست جمهوری.

– بررسی جنبش فمینیسم در ایران و غرب، احمدرضا توحید.

– زنان، تنوع و تعدد نقش ها، مركز امور مشاركت زنان ریاست جمهوری.

 

نویسنده : گروه روانشناسی و مشاوره پرسمان

منبع: پرسمان   http://porsemani.ir