همسر بدحجاب

ازدواج با دختر بد حجاب

پرسش: می خواستم بدونم داشتن حجاب را می شه به عنوان یكی از شرط های ازدواج دونست یا فقط می شه به عنوان یك نقص در طرف مقابل دونست؟ به عبارت دیگر اگر دختری حجاب خوبی نداشته باشد، می توان با او ازدواج کرد با این امید که حجابش مناسب شود؟ لطفاً راهنمایی کنید.

* * * * * *

پاسخ: همانطور كه می دانید ازدواج یكی از مهمترین حوادث و رویدادهای زندگی است و نقش مهمی در سرنوشت و سعادت و خوشبختی انسان دارد. دقت ، شناخت و اتخاذ تصمیم حساب شده و بالاخره انتخاب صحیح از شرایط ضروری یك ازدواج موفق است. در ازدواج و انتخاب همسر باید به دو نكته مهم توجه داشت :

۱- هیچ كس صد در صد طبق معیارهایی كه انسان ابتدائاً در نظر دارد آفریده نشده و پرورش نیافته است.

۲- فرهنگ، اخلاق، نظام ارزشی و برنامه تربیتی هر فرد در شریك زندگی خود تاثیر گذار است؛ لذا توجه داشته باشید كه اگر فرهنگ و نظام ارزشی زوجین متفاوت باشد ، زندگی مشترك را تحت تاثیر قرار می دهد و این اختلاف فرهنگی موجب از دست دادن برخی سطوح كفویت خواهد شد و خدای ناكرده زمینه بروز اختلاف را فراهم خواهد کرد. تناسب، همتایی و كفو همدیگر بودن از جنبه های مختلفی كه در ادامه برخی از آنها بیان خواهد شد، جزو حساس ترین نكاتی است كه باید در انتخاب همسر مورد توجه قرار گیرد.

الف) تدین و میزان پای بندی به دستورات شرع

ب) همتایی و هماهنگی فرهنگی و فكری

ج) همتایی اخلاقی و پای بندی به آداب اخلاقی

نظام خانواده در اسلام، نظامی با ارزش و مستحكم و بر اساس حیا و عفت و ایمان و تقوا استوار است. یكی از وظایف مشترك زن و مرد در زندگی، شناخت ارزش ها و ضد ارزشهاست .

رعایت حجاب اسلامی به عنوان یكی از ارزشهایی است كه می تواند موجبات خوشبختی زوجین را فراهم سازد تا در پرتو آن راه سعادت و كمال و ترقی را بپیمایند. اگر زن دارای حجاب اسلامی و ایده آل باشد شوهرش هم دارای چشم پاك و آرامش خاطر خواهد بود؛اما اگر زنی از بی بند و باری جهان غرب تقلید كند نه تنها كانون گرم خانواده را بر هم می زند بلكه در جهنمی که با دست خود ساخته است، خواهد سوخت .

قرآن كریم می فرماید: «زنان شایسته كسانی هستند كه خود را برای شوهر حفظ می كنند».

 

حجاب و پوشش، فواید فراوانى دارد كه مهم ترین آنها عبارتند از:

الف) ایجاد آرامش روانى در فرد. یكى از فواید و آثار مهم حجاب در بُعد فردى، ایجاد آرامش روانى در افراد جامعه است كه یكى از عوامل ایجاد آن عدم تهییج و تحریك جنسى است. در مقابل، فقدان حجاب و آزادى معاشرت هاى بى بند و بار میان زن و مرد، هیجان ها و التهاب هاى جنسى را فزونى مى بخشد و تقاضاى سكس را به صورت عطش روحى و یك خواست اشباع نشدنى درمى آورد كه مخلّ آرامش روانى افراد است.

غریزه ى جنسى، غریزه اى نیرومند، عمیق و دریاصفت است و هر چه بیش تر از آن اطاعت شود بیش تر سركش مى گردد; هم چون آتشى كه هرچه هیزم آن زیادتر شود شعله ورتر مى گردد.

ب) استحكام بیشتر كانون خانواده. یكى از فواید مهم حجاب در بُعد خانوادگى، اختصاص یافتن التذاذهاى جنسى به محیط خانواده و در كادر ازدواج مشروع است.

اختصاص مذكور، باعث پیوند و اتصال قوى تر زن و شوهر و در نتیجه، استحكام بیش تر كانون خانواده و، برعكس، فقدان حجاب باعث انهدام نهاد خانواده مى گردد. یكى از نویسندگان، تأثیر برهنگى را در اضمحلال و خشكیدن درخت تنومند خانواده، این گونه بیان كرده است: در جامعه اى كه برهنگى بر آن حاكم است، هر زن و مردى، همواره در حال مقایسه است; مقایسه آنچه دارد با آنچه ندارد؛ و آنچه ریشه ى خانوده را مى سوزاند این است كه این مقایسه آتش هوس را در زن و شوهر و مخصوصاً در وجود شوهر دامن مى زند. بنابراین باید گفت زنى كه چادر بر سر مى گذارد، نه تنها اولین قدم را در حفظ كانون گرم خانواده برداشته، بلكه آبرو و شرافت مادرى را بدین وسیله فراهم ساخته است و خود را از آزار و اذیت ها و نگاه هایى كه همچون تیر به قلب خانواده اصابت مى كند و آن را از هم مى پاشد محفوظ داشته است.

ج) حفظ و استیفاى نیروى كار در جامعه. یكى از فواید مهم حجاب در بُعد اجتماعى، حفظ و استیفاى نیروى كار در سطح جامعه است.

در مقابل، بى حجابى و بدحجابى باعث كشاندن لذت هاى جنسى از محیط و كادر خانواده به اجتماع و در نتیجه، تضعیف نیروى كار افراد جامعه مى گردد. بدون تردید، مردى كه در خیابان، بازار، اداره، كارخانه و … همواره با قیافه هاى محرّك و مهیج زنان بد حجاب و آرایش كرده مواجه باشد، تمركز نیروى كارش كاهش مى یابد.

برخلاف نظام ها و كشورهاى غربى، كه میدان كار و فعالیت هاى اجتماعى را با لذت جویى هاى جنسى درهم مى آمیزند (۱) اسلام مى خواهد با رعایت حجاب و پوشش، محیط اجتماع از این گونه لذت ها پاك گردد و لذت هاى جنسى، فقط در كادر خانواده و با ازدواج مشروع انجام شود (۲). علاوه بر فواید یاد شده، فواید و آثار دیگرى نیز مى توان براى حجاب و پوشش نام برد، از جمله:

– حفظ ارزش هاى انسانى در جامعه مانند عفت، حیا و متانت

– كاهش مفاسد اجتماعى

– هدایت، كنترل و بهره مندى صحیح و مطلوب از امیال و غرایز انسانى

– تأمین و تضمین سلامت و پاكىِ افراد جامعه (۳)

 

نكات كلیدی

۱- همسر آدمی باید همان گونه ای كه حق است تربیت شده باشد نه آنكه در منزل شوهر بخواهد تربیت شود. زیرا تجربه نشان داده آنهایی كه همسر مناسب و تربیت یافته انتخاب نموده اند در ادامه زندگی با مشكل مواجه می شوند چه رسد به آنكه شوهری بخواهد همسرش را در منزل خود تربیت نماید. لذا بهتر است كسی كه حفظ حجاب اسلامی را جزو معیار های گزینش همسر شایسته می داند وضعیت فعلی طرف مقابل را ببیند وبه این دل خوش نكند كه مثلا بعد از ازدواج دختر محجبه گردد.

۲- اگر دختری بی حجاب است بهترین كاری كه می توان كرد این است كه ابتدا باید درباره آن دختر و خانواده اش تحقیق كرد كه آیا بدحجابی و یا بی حجابی او نوعی سهل انگاری و غفلت است، و وی در واقع شخصی عفیف است و التزام عملی به اسلام دارد یا نه؟ در این صورت عقل اجازه می دهد كه انسان برای خواستگاری از او اقدام كند و به مرور سعی كند ظاهر او را تغییر دهد و با راهكارهایی مناسب ایشان را به حجاب ترغیب نماید. ولی اگر فردی متوجه شد كه حجاب برای فلان دختر اهمیت ندارد و به طور كلی از ایمان محكمی برخوردار نیست، در اینجاست كه باید جلوی احساسات را گرفت و او را فراموش كرد، زیرا برای یك مسلمان مهمترین چیز عقیده و ایمان است و چیزهای دیگر باید تابع ایمان او باشد. بنابراین آنچه در این بین اهمیت دارد زیر ساختهای فكری دختر مورد علاقه در برابر آموزه های دینی است كه یكی از مهمترین ركن های آن حجاب است .

البته درازدواج می توان شرط كرد كه خانم بعد از ازدواج ملزم به رعایت حجاب گردد و وی نیز از لحاظ شرعی باید ملتزم به آن گردد ولی باید توجه داشت كه اگر زیر ساختهای فكری و عقیدتی فردی در مورد حجاب خراب باشد نباید وی را به عنوان اینكه ان شاءالله بعد از ازدواج محجبه خواهد شد برگزید، بلكه تنها در صورت اینكه بی حجابی وی از روی غفلت باشد می توان به این كار مبادرت كرد و امید داشت كه بعدها محجبه گردد.

 

پی نوشت :

۱) براى آگاهى از گستره كشانده شدن لذت هاى جنسى به محیط هاى كارى و اجتماع، و اعترافات صریح بعضى از زنان كشورهاى غربى درباره مزاحمت هاى جنسى نسبت به زنان و كودكان، ر.ك: احمد صبورى اردوبارى، بهای یك نگاه؛ محمدتقى فلسفى، كودك از نظر وراثت و تربیت، ج ۲، و روح الله حسینیان، حریم عفاف.

۲) سه بُعد قبل، از كتاب مسئله حجاب ، استاد مطهرى، ص ۸۴ – ۹۴ (با دخل و تصرف).

۳) براى آگاهى بیشتر درباره آثار و فواید حجاب و پوشش ر.ك: مجموعه مقالات پوشش و عفاف، دومین نمایشگاه تشخص و منزلت زن در نظام اسلامى؛ هم چنین درباره ضررهاى بد حجابى ر.ك: اسدالله محمدى نیا، آنچه باید یك زن بداند، بخش هاى ۳، ۴ و ۵٫

 

نویسنده : گروه روانشناسی و مشاوره پرسمان

منبع: پرسمان   http://porsemani.ir