ملاک ازدواج

ازدواج با خانمی که مذهبی نیست

پرسش: جوانی هستم دانشجو و مدتی است به خانمی علاقه مند شده ام ولی نه خود ایشان و نه خانواده شان مذهبی هستند و اهل موسیقی و رقص و… نیز می باشند ولی قانونا ایرانی و شیعه اثنا عشری هستند تكلیف من چیست؟

* * * * * * *

پاسخ: با سلام و عرض ارادت خدمت شما پرسشگر گرامی از اینكه با ما سخن می گوئید خرسندیم و امیدواریم كه ارتباط شما با این مركز تداوم داشته باشد.

برادر گرامی! همسر گزینی و تشكیل خانواده مهم ترین رویداد زندگی در دوره جوانی است و تا پایان عمر بر جریان حیات و سعادت فرد تاثیر مستقیم می گذارد. انتخاب درست همسر می تواند تا پایان عمر فرد را با طعم خوشبختی در زندگی دنیوی و لذت سعادتمندی در آخرت آشنا كند، برعكس چنانچه فرد در انتخاب همسر خود دقت كافی را نكند و در این زمینه دچار خطا شود به غیر از بدبختی و تیره روزی چیز دیگری در انتظار او نخواهد بود، از اینرو با توجه به اهمیت این امر لازم است كه فرد تمام تلاش خودش را بكند تا انتخاب مناسبی داشته باشد چراكه اشتباه در این امر می تواند آسیب های زیادی را به دنبال داشته باشد وحتی زندگی فرد را برای مدتی تحت تاثیر قرار دهد پس انسان باید به دور از احساسات زود گذر با چشمانی باز به بررسی تمام جوانب امر بپردازد وتصمیمی عاقلانه و درست بگیرد .

پرسشگر گرامی برای انتخاب همسر تنها علاقمند بودن به فرد مقابل كافی نیست بلكه لازم است كه فرد دارای ملاك های اساسی همسر مناسب هم باشد. روان شناسان خانواده چهار ملاك اصلی را برای همسر مناسب بیان می كنند؛

الف) ایمان

ب) تقوا

ج) حسن اخلاق

د)سلامت روانی و جسمانی (شما برای آگاهی بیشتر از این ملاك ها و ملاك های فرعی همسر مناسب می توانید دوباره با ما مكاتبه كنید)

از بین این ملاك ها تقید دینی از اهمیت بیشتری برخوردار است چراكه دین می تواند به عنوان نظامی مطرح شود كه به رفتار و اعمال انسان جهت دهد. آلپورت یكی از روان شناسان معروف غربی كه به پدر روان شناسی شخصیت شهرت دارد معتقد است كه نظام ارزش دینی به تنهایی قادر است شخصیت را سازمان دهی كند. عملكرد یك نظام ارزشی وحدت بخشی به شخصیت و یكپارچه ساختن آن است. به عقیده آلپورت، همه این نظام های ارزشی كلی به صورت مساوی قادر به یكپارچه سازی شخصیت نیستند. وی معتقد است: نظام ارزشی دینی تنها نظامی است كه می تواند به صورت كامل و مستمر به شخصیت، وحدت و یكپارچگی ببخشد. وی ادامه می دهد كه نظام ارزشی دینی به دو دلیل عمده و اساسی، قادر به انجام این كار است:

دلیل اول این كه دین با تمام جنبه های زندگی انسان سر و كار داشته، در هر بخشی از زندگی، حرفی برای گفتن دارد. دین می تواند فرد را در تمام تعاملاتش با دنیا، در تمام جنبه ها راهنمایی و یاری كند. در بین تمام نظام های ارزشی، فقط نظام ارزشی دینی می تواند در تمام جنبه ها و در تمام زندگی راهنمای انسان باشد.آلپورت اشاره می كند كه دین یك احساس بزرگ و عمده است كه می تواند تمام حقایق و تمام نظام های ارزشی دیگر را ارزیابی نموده، چهارچوب آن ها را در زندگی مشخص نماید.به همین دلیل، وی اصطلاح Master Sentiment (احساس بزرگ، عقیده عمده) را در مورد دین به كار می برد. (مجله معرفت، شماره ۶۴)

دلیل دوم این كه دین پدیده ای است كه با عالم بالا یعنی عالم غیرمادی نامحدود فوق طبیعی، مرتبط است. نظام ارزشی دینی ساخته دست بشر نیست، اما سایر نظام های ارزشی دیگر ساخته و پرداخته دست بشر هستند. این نظام ها مجموعه ای از باورها هستند كه افراد بشر خودشان آن ها را خلق كرده و طرح ریزی نموده اند. این نظام های مصنوعی محدود و ناقص هستند؛ زیرا خالق آن ها خود محدود و ناقص است. ولی به دلیل آن كه نظام ارزشی دینی از منبع وحی و عالم بالا سرچشمه می گیرد، می تواند فهم انسان را بالا ببرد و به انسان كمال و تعالی ببخشد و بنابراین، قادر است به صورت كامل و تمام عیار انسان را درك كند و نیازها و خواسته های او را ارضا نماید. نظام ارزشی دینی می تواند به صورت دایم انسان را با عالم بالا پیوند دهد. (مجله معرفت، شماره ۶۴)

اكنون كه مشخص شد دین در شكل گیری شخصیت انسان حرف اول را می زند آیا زن و شوهری كه در این زمینه با یكدیگر همخوانی ندارند می توانند در سایر مسائل زندگی نیز با یكدیگر تفاهم داشته باشند؟ آری! انسان برای انتخاب همسر خود نباید فقط ویژگی‌های ظاهری فرد مقابل را مورد توجه قرار دهد و از سایر ویژگی های همسر مناسب غافل شود. تمركز بر یكی از ویژگی های همسر و غافل شدن از سایر ویژگی ها می تواند انسان را در انتخاب شریك زندگی خود با مشكل جدی روبرو سازد؛ چراكه زندگی مشترك دارای ابعاد گوناگونی است كه شریك زندگی انسان باید در تمام این ابعاد دارای حداقل ملاك ها باشد.

در پایان از شما می خواهم با دقت به سوالات زیر جواب دهید و جواب آن را در كاغذی یاداشت كنید و پس از گذشت مدتی دوباره این جواب ها را با مو شكافی بخوانید و ببینید هنوز هم همین نظرات را دارید :

– آیا او ویژگی های همسر مناسب را دارد؟

– آیا بعد از گذشت چندی از زندگی مشترك و فروكش كردن احساسات باز هم از این عشق وعلاقه خبری هست؟

– چه ویژگی هایی باعث شده است تا من به او علاقمند شوم؟

– آیا برای انتخاب او ملاك های انتخاب همسر را در نظر گرفته ام؟

– آیا انتخاب او به عنوان همسر آینده تصمیمی عاقلانه است و یا اینكه من از روی احساسات تصمیم گرفته ام؟

– آیا علاقه او به من از عشق و علاقه است و یا اینكه هوسی بیش نیست؟ من برای شناخت هوس از عشق چه كرده ام؟ اصلا عشق و هوس چگونه از هم جدا می شود؟

باز با ما سخن بگوئید.

نویسنده: محمد صادق آقاجانی

منبع: پرسمان   http://porsemani.ir